Güncel

Microsoft ve Cyanogen ortaklığa mı gidiyor?

Blooomberg, Microsoft ve Cyanogen'in Google'sız bir Android sürümü oluşturmak için ortaklık kuracağını söyledi.

Microsoft ve Cyanogen ortaklığa mı gidiyor?

Son zamanlarda Microsoft'un Android cihazlar için en popüler özel ROM'ları hazırlayan Cyanogen'e yatırım yapma fikrinin olduğu dillendirilmişti.Bu fikir elk bakışta ilginç görünebilir ama gerçeğe dönüşme olasılığı da mümkün olabilir.

Daha önce gelen bilgilerde Microsoft'un Cyanogen'e 100 milyon dolarlık bir yatırım yapabileceği konuşuluyordu. Bloomberg Redmond yayınladığı raporda bunun bir yatırım olmadığını ancak ortaklığa gidilebileceğini söyledi. Raporda Microsoft'un Cyanogen ile ortaklığa giderek gelecekteki CyanogenMod rom'larına Microsoft uygulamaları getireceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Cyanogen sözcüsü Kirt McMaster, çekirdek seviyesine kadar açık kaynak olacak bir Android sürümü geliştirmek istediklerini ve böylece ortaklarının kendilerine göre en üst seviyede hizmetlerini entegre edebileceklerini belirtmişti. Cyanogen ekibinin ortaya attığı bu teklif Google'a rakip Microsoft'a yeni bir gelir kapısı açabilecek cinsten.

1426458351_img20150316002357.jpg

Cyanogen ekibinin yaptığı bu teklif AOSP'ye çekirdek aşamasında entegrasyon kurularak Google'sız bir Android sürümü geliştermek. Tabii bu Microsoft gibi şirketlerin ekmeğine yağ sürmüş olacak. Yani ortaklık kurulabilirse Cyanogen'in bir sonraki sürümünde Microsoft uygulamalarını görmemiz kaçınılmaz. Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung'un Galaxy S6'da birçok Microsoft uygulamasına yer vermesini buna örnek gösterebiliriz.

Microsoft, mümkün olduğunca çok sayıda Android cihazlar üzerinde uygulamalarını bulundurmaya özellikle ilgi duyuyor. Cyanojen ile Microsoft arasında resmen bir ortaklık henüz mevcut değil ve iki şirketten de bu konuda hiçbir açıklama bulunmuyor. Bakalım ilerleyen günlar ne gösterecek. Merakla bekliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.