Güncel

Microsoft Word’e yapay zeka desteği geliyor

Microsoft, bugün gerçekleşen Build 2019 geliştirici konferansında Word ve Word Online için Ideas isimli yapay zeka editörü duyurdu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, yazı yazarken ve Word üzerinde belge hazırlarken yapay zeka ile destek olacak.

Microsoft Word’e yapay zeka desteği geliyor

Microsoft, bugün gerçekleşen Build 2019 geliştirici konferansında, Word ve Word Online'daki yazılarınızı düzenleyecek yapay zekâ destekli editör Ideas'ı duyurdu. Ideas ile belgeleriniz için daha iyi yazılar yazabilecek ve daha kusursuz belgeler oluşturabileceksiniz.

Microsoft Word’e yapay zeka desteği geliyor

Microsoft Word Online üzerinde yazı yazıyorsanız çok yakında yapay zeka destekli bir editör kullanabileceksiniz. Şirket yapmış olduğu açıklamada Word'ün kısa zaman içerisinde "Ideas" özelliğine kavuşacağını ve bu özelliğin "Word Belgesi" hazırlarken birçok kullanıcıya yardımcı olacağını duyurdu.

Olayın fikri, siz yazı yazarken size akıllıca öneriler sunmak. Eğer yazı yazmakta zorlanıyorsanız Ideas’ın en önemli özelliği size daha okunabilir bir metin sunması olabilir. Bunu, ‘hormonlu bir dil bilgisi denetimi’ gibi düşünebilirsiniz. Bu özellik sadece bariz gramer hatalarını düzeltmekle kalmıyor, yazınızı daha iyi hale getirmek için de çabalıyor. Makine öğrenimi kullanan bu özellik, size karmaşık ifadeler kullandığınız bir bölümü yeniden yazmanız için öneride bulunacak. Ideas ayrıca kullanıcılara daha kapsayıcı metinler yazması için de yardımcı olacak. Kısacası Ideas sizin asıl yapmak istediğinizi yapmanızı sağlayacak ve hatta öğrenebilme özelliği sayesinde cümleyi tamamen yeniden yazabilecek.

Bulut tabanlı araç ayrıca yazınızın tahmini okuma süresini söyleyecek ve şirketinizin Microsoft Graph üzerindeki bilgilerine göre, yazılardaki kısaltmaların açılımlarını da sunacak. Yani yazıdaki FB kısaltmasının Fenerbahçe mi yoksa Facebook mu olduğunu tahmin edecek.

Metnin Anahtar Noktalarını "Ideas" Belirleyecek

Yakında gelmesi beklenen bu özellik metnin önemli olan kısımlarını kendi belirleyecek. Böylelikle yazarlardan ziyade okuyuculara da yardımcı olacak. Böylece birisi size 40 sayfalık haber bülteni gönderdiğinde kısa sürede göz gezdirmeniz mümkün olabilecek.

Microsoft aynı zamanda "Ideas"ın "Word Desinger" adı verilen bir özellikle kullanıcıya sunulacağını söylüyor. Word Designer kullanıcılara belgelerinin üzerinde farklı bölgeleri düzenleme imkanı tanıyacak.

"Ideas" ve "Word Desinger" özellikleri Haziran ayında "Office Insider" adıyla öncelikle test kullanıcılarına sunulacak. Sonbaharda tüm kullanıcılara açılması beklenen özellikler için dil desteği ile ilgili bir ayrıntıya yer verilmedi. Birçok dilde yazım desteği sunan Word'un "Ideas" özelliğinin hangi dilleri kapsayacağı bilinmese de, sürümün sadece İngilizce olarak çıkarılması bekleniyor. Yani "Ideas" desteği şimdilik sadece İngilizce metinlerde kullanılabilecek bir özellik olacak. Yakın zamanda bir dil desteği eklenip eklenmeyeceği ise henüz netlik kazanmış değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.