Microsoft'tan kötü haber: Zor zamanlara hazır olun!

Dünyanın en iyi şirketleri arasında yer alan Microsoft, gelen son bilgilere göre çok kötü kararlar almaya hazırlanıyor gibi görünüyor. İşte detaylar.

Microsoft'tan kötü haber: Zor zamanlara hazır olun!

ABD'deki çalışanlarına sınırsız ücretli izin verme politikasını daha yeni duyuran Microsoft, iş gücünü yaklaşık 10.000 kişi azaltacak. Windows'un sahibi olan şirket, son zamanlarda büyük işten çıkarmalar uygulamayan ender şirketlerden birisiydi, ancak bu yakında değişecek gibi görünüyor.

Microsoft'tan büyük kıyım geliyor

Sky News, Microsoft'un işten çıkarmaları birkaç gün içinde duyuracağını açıkladı. Şirketin 221.000'den fazla kişiden oluşan küresel işgücünün (122.000'i ABD merkezli tam zamanlı çalışanlardan oluşuyor) yaklaşık %5'ini yani yaklaşık 10 Binini azaltması bekleniyor. Bu rakam şuan için en alt taban, nihai rakamın daha da yüksek olacağı ön görülmekte. İşten kovmaların ise mühendislik bölümünde gerçekleştirileceği bildirilmiş.

Microsoft, Ekim ayında 1.000 kişiyi işten çıkarmıştı. Şirket son 12 ayda daha önce de işten çıkarmalar yapmıştı, ancak bunlar diğer teknoloji şirketlerine nazaran çok daha küçük ölçekte ve toplam iş gücünün %1'inden daha azını etkiledi.

Microsoft'tan kötü haber: İnsanları zor zamanlar bekliyor!

Diğer şirketler gibi Microsoft da evden çalışan/eğitim alan ve ürünlerine ihtiyaç duyan kişi sayısındaki ani artışla başa çıkabilmek için pandemi sırasında işe alımlarını artırmıştı. Ancak yukarıda da görebileceğiniz gibi şirket değer kaybetmeye ve doğal olarak işten çıkartmalara başlayacak gibi görünüyor.

Teknoloji şirketlerinde çalışmak şu anda pek güvenli bir meslek değil. Zira bu ayın ilk haftasında, sektörde Aralık ayının tamamından daha fazla işten çıkarma yaşandı. Buna Amazon'un 18.000 çalışanını işten çıkaracağına dair açıklamaları da dahil. Geçen yılda teknoloji çalışanları için pek de iyi geçmedi diyebiliriz. TwitterHPMetaLyftSnapRobinhood ve çok daha şirket iş gücünü azalttıklarını açıklamıştı.