Güncel

Microsoft'un kârı yüzde 47 arttı!

Teknoloji şirketi Microsoft hemen hemen her iş segmentinde kazanç patlaması yaşadı. Büyük fark bulut bilişimden geldi!

Microsoft'un kârı yüzde 47 arttı!

Mali takviminde nisan-haziran dönemini 4'üncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin geliri nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 46,2 milyar dolara ulaştı. Bu dönemdeki geliriyle beklentileri geride bırakan Microsoft, 2020'nin nisan-haziran döneminde 38 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirketin net karı da aynı dönemde yüzde 47 artarak 16,5 milyar dolara yükseldi. Firmanın net karı geçen senenin aynı döneminde 11,2 milyar dolar olmuştu. Microsoft'un hisse başına karı da bu dönemde 1,46 dolardan 2,17 dolara yükseldi.

Microsoft Büyümeye Devam Ediyor!

Microsoft'un kârı yüzde 47 arttı! - Resim : 1

Microsoft'un işleri, bulut bilişim ve üretkenlik uygulamalarındaki liderliği sayesinde gelişmeye devam ediyor. Şirket geçen yıla göre gelirlerinde yüzde 21'lik bir artış bildirerek 46,2 milyar dolara ulaştı. Ancak daha da etkileyici olan, kârı yüzde 47 oranında artarak 16,5 milyar dolara ulaştı.

Microsoft'un başarısı bu noktada neredeyse bir rekor kırdı. Son çeyrekte kârında yüzde 44'lük bir artış gördü ve bundan önceki dönemden yüzde 33 daha büyümüş oldu.

Microsoft'un büyümesinin anahtarı, son birkaç yıldır olduğu gibi aynı segmentten geldi. Akıllı Bulut Bilişim, geçen yıla göre yüzde 30 oranında büyüyerek gelir açısında durdurulamaz bir hale geldi. Hala Office, Linkedln ve diğer iş uygulamalarıyla bol miktarda büyüme devam ediyor. Bu da sonuçta firmanın gelirlerinin yüzde 25 artırmasına vesile oldu.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu
Salgın yüzünden eve kapanan insanlar tek aktiviteleri kullandıkları işletim sistemine yoğunlaşıyor. Salgın olmasaydı kar edemeyecekler di
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.