Güncel

Microsoft'un piyasayı sarsan tarayıcısı Edge hakkında kötü kokular geliyor!

Microsoft geliştirmiş olduğu Edge tarayıcısıyla gittikçe pazar payını arttırıyor. Google Chrome'u geçmesi beklenen tarayıcının bazı özellikleri bilgilerinizi alabilir. İşte detaylar.

Microsoft'un piyasayı sarsan tarayıcısı Edge hakkında kötü kokular geliyor!

Microsoft, Edge web tarayıcısına düzenli olarak daha fazla özellik eklemeye devam ediyor. Ancak bu özellikleri bazen kullanıcılara sunmadan önce düzgün bir şekilde test edemiyor. Bunun en son örneği tarayıcıya gelen yeni özelliğin göz atma geçmişinizi kötü olmasa da sızdırması.

Bing ve Edge ortak olarak aynı hataya sahip

Microsoft'un Edge tarayıcısı, Google Chrome kadar yaygın olarak kullanılmayabilir, ancak dünya sıralamasında ikinci en popüler masaüstü tarayıcısı konumunda yer alıyor. Bu nedenle şirket, Chrome kullanıcılarına Edge'e geçmelerini söyleyen pop-up'larla veya farklı bir tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlamayı zorlaştıran bazı ayarlara sahip.

Edge tarayıcısı sizleri izliyor olabilir!

Edge, dizüstü bilgisayarlar ve 2'si 1 arada aygıtlar için güç tasarrufu sağlayan özelliklerden olan otomatik video oynatma engellemesi, dikey sekmeler ve bir o kadar kullanımı keyifli hale getiren bazı güzel özellikler sunabiliyor. 

Bir Redditor, Microsoft Edge'de bulunan ve belirli içerik oluşturucuları adres çubuğundaki bir düğme aracılığıyla takip etmenize olanak tanıyan az bilinen bir özelliğin, gizliliğiniz konusunda kabusunuz olmaya geliyor.

Görünüşe göre bu özellik, bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde Edge'in bingapis.com'a bir istek göndermesine neden oluyor ve esasen tüm tarayıcı geçmişinizi Microsoft'a sızdırıyor. Olumlu bir not olarak, Microsoft'un Edge'in belirli etki alanlarını Bing API web sitesine göndermesini engelleyen bir ana filtresi var. Şirket, sorunu araştırdığını söylüyor, ancak sorunu hafifletmek için resmi bir yama beklemenize gerek yok.

Sorunlu özelliği kapatmak, Ayarlar -> Gizlilik, Arama ve Hizmetler -> Hizmetler bölümüne gitmek ve "Microsoft Edge'de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster" seçeneğini kapatmanız yeterli.

Yorumlar
Alper
Daha iyi hizmet verecekse alsın. Takılmayın bu kadar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.