Güncel

Microsoft'un yeni CEO'su kim olacak? İşte en güçlü adaylar

Steve Ballmer'ın emekliye ayrılmasına kısa bir süre kaldı ve yeni CEO için en güçlü adaylar ortaya çıkmaya başladı.


Tam 13 yıldır Microsoft'un CEO görevini yürüten Steve Ballmer, ağustos ayı içerisinde yaptığı sürpriz bir çıkışla en geç bir yıl içerisinde emekliye ayrılacağını açıklamıştı. Bundan sonraki süreçte ise merak uyandıran gelişme, şirketin CEO pozisyonunda kimin yer alacağıdır. Tüm gözler Microsoft'un sahibi Bill Gates'e çevrilmiş durumda.

Steve Ballmer'ın emeklilik açıklaması sonrasında gündemde ilk olarak 25 kişilik bir isim listesi oluşsa da, Reuters kaynakları bu listede özellikle dört kişiyi ön plana çıkıyor. Ve büyük ihtimalle Microsoft'un yeni CEO'su söz konusu dört kişi arasından seçilecek.

1383809295_gsmarena001-1.jpg

Öne çıkan dört kişinden kısaca söz edecek olursak; 

Alan Mulally; Ford'un CEO görevini yürütüyor ve iş hayatında oldukça başarılı bir isim. Ford cephesinden konuya ilişkin daha önce bir yalanlama yapılsa da,  Alan Mulally hala en güçlü adaylardan biri olarak öne çıkıyor.

Stephen Elop; Nokia'nın CEO görevini yürütüyor. Daha önce Microsoft'ta bazı görevler aldı. Nokia-Microsoft ortaklığının gerçekleşmesine büyük katkı sağladı. Lumia serisi modellerle Windows Phone ekosisteminin genişlemesinde önemli bir rol üstlendi. Microsoft'un CEO'su için en güçlü adaylardan biri olarak gösteriliyor.

Tony Bates; Halihazırda Microsoft'un genel müdür yardımcısı ve Skype'ın başındaki isim. CEO'luk görevi için en iddialı isimlerin başında geliyor.

Satya Nadella; Microsoft'ta Başkan Yardımcısı görevini yürütüyor. MSN ve Bing gibi önemli birimleri yöneten Nadella, şirket içerisinde en deneyimli yöneticilerden biri olarak gösteriliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.