MIUI ve Realme UI, basit stok görünümü ve birçok özelliği ile hemen hemen aynıdır. Her iki özel kullanıcı ara yüzü de Android 12 tabanlıdır. Realme UI 3.0 ise Realme UI 2.0'ın yeni nesli olurken, MIUI 13, MIUI 12'nin yeni neslidir.


Bu yazımızda, MIUI 13 ile Realme UI 3.0'ın özelliklerini karşılaştıracağız.

Kullanıcı arayüzü
MIUI 13 ve Realme UI 3.0'ın kullanım arayüzü arasındaki küçük farkları göreceksiniz. Realme UI, yavaş yavaş stok android görünümüne doğru ilerliyor. Vanilla Android sürümünden bu yana ayarlar menüsü, bildirim paneli, geçişler ve uygulama çekmecesinde bir değişiklik yok.


(Görsel Realme UI 3.0'ın Bildirim paneli arayüzü)

MIUI, kullanıcı arayüzü iOS tasarım öğelerinden ilham alınmış gibi görünen yeni bir kullanıcı ara yüzünü getirmişti. MIUI'nin tek dezavantajı bildirim panelidir. Android tasarımıyla pek uyumlu değil ve diğer markalar kadar işlevsel değil.


(MIUI 13 Bildirim Paneli menüsü)

Özelleştirme Seçenekleri


Hem MIUI hem de Realme UI'da birçok özelleştirme seçeneği vardır. MIUI'de, ana ekran düzenini, geçiş efektlerini değiştirebilir ve başlatıcıyı ayarlardan değiştirebilirsiniz.


(MIUI 13 Kontrol Paneli)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.