Güncel

MMA Türkiye, İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde!

MMA Türkiye mobil pazarlama ve reklamcılık ile ilgili düzenlenen özel panelde katılımcıları bilgilendirdi.

MMA Türkiye, İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde!

Dönüşüm ve Uyum temasıyla 12 Eylül 2013 Perşembe günü Swiss Otel’de gerçekleştirilen IPZ 2013’de MMA Türkiye mobil pazarlama ve reklamcılık ile ilgili düzenlenen özel panelde katılımcıları bilgilendirdi. MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde MMA Türkiye Başkan Yardımcısı Rima Erdemir,MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyeleri Haymi Behar, Selvi Talipoğlu, Tuncay Yavuz ve Volkan Biçer mobilin gelişimini masaya yatırdı.

2009 yılında 3G’ nin Türkiye’ye gelmesiyle Türkiye’ de lokal ofisinde bir yönetim kurulu oluşturulduğunu belirten Zehra Öney, 4. yıllarında amaçlarının MMA Türkiye olarak Türkiye’yi mobil pazarlamada dünyaya öncülük eden ve yönlendiren bir ülke haline getirmek olduğunu iletti.

Mobil, pazarda daha aktif rol alacak

Mobil reklamın pazardaki durumuyla ilgili bilgiler veren Rima Erdemir: “Önümüzdeki dönemde; bilhassa global gelişmelere baktığımızda akıllı telefonlarla beraber mobilin de, mobil reklam payının da pazarlama iletişiminde çok anlamlı bir yere doğru katlanarak artacağını görüyoruz” dedi. Ayrıca tabletlerin pclerden çok daha fazla satıldığını, herkesin herşeyi şu anda yapmak istediğini belirtti. Bu yüzden mobil pazarlamanın Türkiye’de belli bir yere gelmesini sağlamak ve buradaki geliri arttırmak için toplantıların ve eğitimlerin düzenlendiği söyledi.

1379593975_img6415.jpg

Haymi Behar; “Tabletler artık insanlar için düzenli bir ikinci ekran haline geldi. TV izlerken bir yandan da izlediğimizle ilgili araştırma yapıyoruz”dedi. Gelişen teknolojiyle tabletlerin internetten haber okuma saatlerini bile değiştirdiğini, prime time’da video izlemelerinin %26 oranında arttığını belirtti.

Dijitalin yeni olmadığının artık medya tüketim alışkanlıklarımızın üzerine yerleştirdiğimiz bir platform haline geldiğini söyleyen Tuncay Yavuz; mobilin dünya merkezine yer aldığını belirtti. Doğal olarak bunların tüketilebilirliği arttırdığını, mobilin bizi bulunduğumuz yerden bağımsızlaştırdığını ifade etti.

Doğru hedef kitlesi belirlemek geri dönüşümü olumlu etkiler.  Sosyal Medya ve mobil reklamın doğru hedef kitlesi belirlenirse reklamverene daha iyi geri dönüş sağlayacağını belirten Volkan Biçer, araştırmaların bu konu açısından önemli olduğunu belirtti.

MMA Türkiye Ölçümleme Komitesi Lideri Selvi Talipoğlu ise ölçümleme komitesi olarak yakın bir zamanda mobil reklam, display, video, push notificationlardan ve aklınıza gelebilecek her türlü networklerden alacağımız bilgileri ölçümleme haline getirip ve bunu rakip analizleri ile belirtmek istediklerini iletti. Öney, tüm bu çalışmalar için ayrılan bütçenin geri dönüşümünü görebileceğiniz imkana sahip olmak mobilin büyümesinde çok büyük artı katkı sağlayacağını iletti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.