Güncel

Mobil Reklam lideri Mobilike’a Almanya'dan yatırım

Türkiye mobil reklam piyasasının lideri Mobilike, Avrupa’nın önde gelen mobil reklam platformu Berlin merkezli Madvertise’dan yatırım aldı.

Mobil Reklam lideri Mobilike’a Almanya'dan yatırım

Türkiye'nin bir numaralı mobil reklam oyuncusu Mobilike, faaliyetlerini Avrupa'nın farklı yerlerindeki 6 ofisinden yürüten ve kendi mobil hedef kitle erişim teknolojisine sahip madvertise tarafından yatırım aldığını duyurdu.

1336385760_volkan-bicer-sekip-can-gokalp.jpg

2009'da Şekip Can Gökalp ve Volkan Biçer tarafından kurulan Mobilike, Türkiye'de mobil reklam pazarında %50'den fazla piyasa payına sahip. Tabletler ve akıllı telefonlardan kullanılabilen internet siteleri ile uygulamalarının reklam geliştirme ve pazarlamasını yürüten şirket, reklamverenlere Türkiye'deki mobil internet kullanıcılarının %90'ına erişim imkanı sağlıyor. Türkiye'nin en büyük medya kuruluşlarının da dahil olduğu geniş bir yayıncı ağı bulunan Mobilike, aylık bazda 300 milyon sayfa gösterimini aşan bir ağı yönetiyor.

Mobilike'ın Türkiye mobil reklam pazarına dair tecrübesi ve piyasada ilk kez kullanılmış olan mobil video ürünleri ve zengin içerikli interaktif reklamlar gibi yenilikçi uygulamalarındaki yaratıcılığı, madvertise'ın gelişmiş hedef kitle segmentasyon, lokasyon bazlı filtreleme ve gerçek zamanlı planlama gibi teknolojileriyle birleşerek, Türkiye mobil reklam endüstrisini ileriye taşıyacak güçlü bir inovasyon merkezi kurulmuş oldu.

1336385803_madvertisemobilike.jpg

Mobilike kurucuları Şekip Can Gökalp ve Volkan Biçer: "2009'dan bu yana gösterdiğimiz büyüme ve şu an sahip olduğumuz pazar payıyla birlikte attığımız bu adımın, Türkiye'deki mobil reklam sektörüne kaydadeğer bir katkısı olacak. madvertise'ın Dünya çapında kendini kanıtlamış teknolojisiyle, yayıncılarımızın uygulama ve mobil sitelerini daha verimli şekilde değerlendirerek yüksek gelir elde etmelerine imkan sağlayacağız. Bu yatırımla birlikte Mobilike, Türk mobil reklam pazarında var olan lider pozisyonunu güçlendirecek. Bu adım büyük şeylerin başlangıcı." dedi.

Madvertise CEO'su ve kurucu ortağı Carsten Frien: "Bu her iki taraf için de değer yaratan bir anlaşma. Türkiye'de mobil reklam pazarında Mobilike ve kurucuları Şekip Can Gökalp ve Volkan Biçer ile ilerleyeceğimiz için çok memnunuz. Türkiye'deki mobil reklam sektörüne olan yaklaşımları sayesinde, pazarı geliştirdiler ve Mobilike'ı pazar lideri yaparak etkileyici bir işe imza attılar." dedi. "madvertise'ın 2012 ve gelecek için ileriye dönük iddialı büyüme planları bulunuyor. Türkiye, dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomilerden birine ve mobil internet kullanımı hızla artan, genç bir nüfusa sahip. Bu da, Türkiye'yi bizim Avrupa liderliği hedefimize yönelik olarak giriş yapmamız gereken öncelikli ülkelerden biri haline getirdi." diye ekledi.

Madvertise iki sene gibi kısa bir sürede, Avrupa'nın en büyük mobil hedef kitle erişim platformlardan biri olmayı başardı. Avrupa'daki büyümelerine destek olması için Ekim ayında aldıkları B Serisi yatırımı takiben gerçekleşen Mobilike atılımı, madvertise'ın agresif büyüme planlarıyla Avrupa'daki mobil reklam pazarında lider pozisyona geleceğinin işareti olarak gösteriliyor. Mobilike'la birlikte, madvertise aylık yaklaşık 2 milyar sayfa gösterimine erişerek değerini artıracak.

Çalışkan & Kızılyel hukuk bürosu bu süreçte madvertise'ı temsilini üstlendi. Çalışkan & Kızılyel Türkiye'de teknoloji ve internet şirketlerinin satın alma ve ortaklıkları konusunda uzmanlaşmış, geçtiğimiz 15 ay içerisinde sektörle ilgili 15'den fazla anlaşmada rol almıştır.

Mobilike Hakkında

Türkiye’nin en geniş mobil reklam networküne sahip olan Mobilike, mobil telefonlarda ve tabletlerde 300 milyondan fazla gösterim sağlayan bir yayıncı ağını yönetmektedir. Çeşitli ve yenilikçi mobil reklam ürünleri ile Türkiye’deki mobil internet kullanıcılarının %90’ına ulaşmaktadır.

Türkiye mobil reklam sektöründe teknolojik gelişimin lideri olan Mobilike, akıllı telefonlarda ve tabletlerde uygulanan reklamlarda rich media ve video örneklerini yayınlayan ilk şirkettir. Mobil reklam üretiminin her aşamasında verdiği yaratıcı ve stratejik desteği sayesinde 100’den fazla kurumsal markanın mobil reklam kampanyasının ilk kez hayata geçmesine olanak sağlamıştır.

Mobilike, Doğuş Yayın Grubu (ntvmsnbc, Star TV, NTVSpor.net, CNBC-e vb.) ve Doğan Yayın Holding (Kanal D, CNNTürk) gibi büyük medya gruplarının yanısıra, bağımsız yayıncı ve uygulama geliştiricilerinin de dahil olduğu, 300’ün üzerinde uygulama ve mobil sitenin reklam alanlarını pazarlayan tek reklam satış evidir.

Merkezi İstanbul’da bulunan Mobilike, 2009 yılında Şekip Can Gökalp ve Volkan Biçer tarafından kurulmuştur.

Madvertise Hakkında

madvertise aylık 2 milyar sayfa gösterimi ile Avrupa’nın önde gelen mobil kitle hedefleme platformudur. İş ortakları arasında hızlı ve etkili bir köprü görevi görerek; reklamverenlere seçtikleri hedef kitleye etkin erişim, geliştirici ve yayıncılara da mobil uygulamaları ve mobil siteleri üzerinden para kazanma olanağı sağlar.

Madvertise, günümüzün en gelişmiş hedefleme ve planlama olanaklarını sağlayan mobil reklam ürünlerini “Alman malı” teknoloji ile gururla sunmaktadır. madvertise mobil reklam sunucusu, güvenilirlik ve yüksek performansın öncelikli olduğu yaklaşımıyla, video ve rich media gibi interaktif mobil medya formatlarını optimize ederek hedefine ulaştırır.

Şirket 2008 senesinde Carsten Frien, Pan Katsukis, Thomas Hille, Martin Karlsch ve Team Europe tarafından kurulmuştur. Berlin, Hamburg, Londra, Madrid, Barselona, Milan ve Paris’te bulunan ofislerinde 90 çalışanı bulunmaktadır.

Yorumlar
Misafir
Mobilike'ın Türkiye'de lider pozisyonda olması gibi bir durum söz konusu bile değil. Bu durum Volkan ve Şekip'in her zaman ki gibi kendilerini büyük gösterme çabasından başka bir şey değil. Aylık 300 Milyon rakamı da kesinlikle ve kesinlikle doğru değil. Ellerindeki mobil mecralarla aylık max yapabilecekleri impression 50 ila 100 milyon arasındadır. Muhtemelen şişirmeyi sağlayan da sadece Yahoo Mobile. Mobilike kendisini iyi pazarlıyor ve yapmadıklarını yapıyormuş gibi gösteriyor, bu ayrı konu ama yukarıda verilen rakamlar tamamen şişirme ve hayal ürünü.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.