İçi tamamen boş olan tükenmez kalem, notlarla doldurulmuş. Deneyimli bir öğretmen olan Lea Hi, günümüz öğrencilerini "son derece yaratıcı" bulduğunu söylüyor ve kopya çekmelerine yardım edecek çeşitli mobil aygıtlar, görünmez kulaklıklar ve farklı elektronik cihazlar kullandıklarına şahit olduğunu dile getiriyor.

Geçtiğimiz hafta, Tayland'da 3000 öğrencinin katıldığı bir sınavda, gözetmenler kopya çekmek için kullanılan komplike cihazları fark edince sınav tekrar edildi. Rangsit Üniversitesi'nin rektörü Arthit Ourairat, pazar akşamı kopya çekmek için kullanılan cihazların resimlerini Facebook hesabından paylaştı.

Üç öğrenci, çerçevelerine kablosuz kameralar yerleştirilmiş gözlükler kullanarak soruların resmini isimleri henüz açıklanmayan kişilere gönderdi ve cevaplar akıllı saatlerine iletildi.

Yüksek teknoloji ürünü bu gözlükleri kullanarak kopya çekmeye çalışırken yakalanan öğrenciler, üniversite tarafından mimlendi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.