Güncel

Modern Olimpiyatlar Google anasayfasında Doodle oldu!

Modern Olimpiyatlar nedir ne zaman gerçekleşir?


Özel günlerde anasayfasında Doodle yayınlayan Google, bugün de Modern Olimpiyatlar için anasayfasını süsledi. Google’ın Modern Olimpiyatlar için Doodle yapmasının sebebi ise Baron Pierre de Coubertin 1896 yılında öncülüğünü yaparak başlattığı, Modern Olimpiyat Oyunlar’ının bugün 120. yaşı olması.

1459919421_modern-olimpiyatlar.jpg

Peki Modern Olimpiyatlar nedir, ne zaman ve nasıl başlamıştır?

Baron Pierre de Coubertin in 1896 yılında öncülüğünü yaparak başlattığı, Modern Olimpiyat Oyunları bugün tam 106 yaşında. Modern Olimpiyat Oyunlarından önce Yunan Olimpiyatlarına benzer çeşitli oyunlar organize edildi. Ama hiçbiri devamlılık ve evrensel nitelik kazanmadı. Munc Wenlock Olimpiyat Oyunları 1850da İngiltere’de yapıldı. Yunanistan 1830 da Osmanlı İmparatorluğundan ayrıldıktan sonra 1937 yılında yayınlanan bir kraliyet fermanı ile atletik olaylara endüstriyel sergilerin bir parçası olarak yasal statü kazandırılmıştır. Evangelos Zappasın verdiği mali destek ile ancak 1859 yılında koşu, disk, cirit, tırmanma ve güreşin yapıldığı Zappas Oyunları düzenlenmiştir. Daha sonra 1870, 1875 ve 1888 yıllarında da bu organizasyonlar gerçekleşmiştir.

Daha öncesinde 17. yüzyılda yine İngilterede Costwold Olimpiyatlarından söz edilmektedir. Bunun tarihi kesin olarak belli değildir. İngiliz Avukat Robert Dover, Kral I.Jamesin izniyle ilk Costwold Olimpiyat Oyunlarını Chipping Camden yakınlarında bir tepede düzenledi. Burada esas karşılaşmalar her ne kadar o dönemler Eski Yunun uygarlığına duyulan bir beğeni söz konusu olsa da İngiliz usulüydü. At yarışları, köpek ve tazılarla av gibi. Ayrıca, koşu, atlama, cirit ve çekiç atma, sopa ve çomak ile eskrim,güreş ve incik tekmeleme. Karşılaşmaların büyük bölümü asillerden, işçilere kadar herkese açıktı. Şampiyonlara sarı kurdeleler takılırdı. Karşılaşmalara ek olarak dans ediliyor, şarkılar söyleniyor, küçük tiyatro oyunları sergileniyordu.1636 yılında Dover ve oyunları için bir antoloji basılmıştı. 1644 yılındaki iç savaş, 1652deki Doverın ölümünden sonraki iki kesinti hariç her yıl düzenli olarak yapıldı. 1660da yeniden başladı. 1852ye kadar kalite düzeyi her yıl değişti. Daha sonraları modern olimpiyatlara duyulan ilgi 1965de Robert Dover Oyunları Derneğinin kurulmasına yol açtı.

1459919475_olimpiyat2019.gif

Bunlar olimpiyatların canlandırılmasına yönelik tek olaylar değildi. 1770de Paris Champs de Marsda, 1779da Almanyada Wörlitz-Dessaude, 1830da Polonyada Posnanda Grand Duchyde,1834 ve 1836da İsveç Ramlösada, 1844de Montrealde, 1853de New York Franconi Hipodromunda ve 1893de San Fransiscoda oyunlar düzenlendi.

Modern Olimpiyat Oyunlarının gerçek meşalesini yakan Baron Pierre de Coubertin eski Yunan olimpiyatlarına hakim olan düşünceyi modern çağa uydurdu. Coubertin, Antik Olimpiyatlarda kazanmak herşey iken, modern olimpiyatların felsefesini katılmak üzerine kurdu.

Antik Olimpiyatlar dini kökenli iken, modern olimpiyatlar laik nitelikli oluşturuldu.

Antik Olimpiyatlardaki sadece hür Yunanlıların katılabildiği ırkçılığı, modern olimpiyatlarda ortadan kaldırıldı. Uluslararası bir nitelik getirildi. Dil, din, renk, ırk ayrımı ortadan kaldırıldı.

Sadece erkeklerin katılabildiği Antik Olimpiyatlar yerine, kadınların da katılabildiği bir Modern Olimpiyatlar gündeme getirildi.

Sadece bir tek yerde dört yılda bir yapılan Antik Olimpiyatlar yerine, dört yılda bir dünyanın çeşitli ülkelerinin birinde yapılan Modern Olimpiyatlar doğdu.

Özet olarak Coubertinin modern olimpiyatları bir devrim niteliğini taşıyordu.

Modern Olimpiyatlar 1896 da Atina da başlatıldı. Bu Olimpiyatların başlatılması kararı 23 Haziran 1894 de Paris Kongresi’nde alındı ve bu karar ile birlikte UOK (Uluslararası Olimpiyat Komitesi-IOC) kuruldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.