Muhtemelen size zarar verebileceğinin farkında olmadan kullandığınız 9 şey - Page 1

2. Çiftlik Somonu: "Balık Yağııııııı, OMEGAAA" çılgınlığının ve sağlıklı beslenmenin en trend besini olan somon taa Norveç'ten gelmiş de olsa çiftlikte yetişmiş ise sandığınız kadar masum olmayabilir.

Somon balığının yağlı eti bu balığın meşhur sağlıklı yağ asitlerini barındırması kadar çevresel kimyasalları da depolamasına neden oluyor. Bu nedenle de Amerika Çevre Koruma Dairesi(EPA)'nın yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre çiftlik somonlarının kıyılarda yetişmesi, daha çok kimyasala maruz kalması ve daha hareketsiz olması nedeni ile vahşi somonlara göre çok daha yüksek oranlarda,PBC grubu dahil, 13 farklı toksin barındırıyorlar.

Muhtemelen size zarar verebileceğinin farkında olmadan kullandığınız 9 şey - Page 2

3. Oda Spreyi: Güzel koku, tuvaletten sonra ardımızda iz bırakmamak, misafire ev temiz havası vermek, yemek kokusunu örtmek gibi ulvi amaçlarla kullandığımız spreylerden kullanmayan? Malesef onlar da güzel kokuları kadar masum değillermiş...

Güzel kokunun kaynağı doğal kokunun konsantresi olmadığından, kimyasal olarak taklit edilmiş esanslardan oluşan bu sprey şişelerinde yatan tehlike koku kalıcılığını arttırmak için kullanılan fitalatlar.

Muhtemelen size zarar verebileceğinin farkında olmadan kullandığınız 9 şey - Page 3

4. Muskat: Yeni nesil gurmelerin favori yemek eklentisi olan bu minik hindistan cevizini aroma katmak için kullandığınızda bir zararı yok ama dozunu kaçırmamak şartıyla.

Çünkü muskat miristisin adı verilen bir kimyasal içerir ve bu kimyasal orta dozda alkol zehirlenmesine benzer halisülasyonlar, kas kontrolü kaybı, uyuşukluk ya da aşırı zindelik arasında gidip gelme gibi belirtilere neden olurken; yüksek dozlarda komaya kadar uzanabilen tehlikeleri vardır.

Muhtemelen size zarar verebileceğinin farkında olmadan kullandığınız 9 şey - Page 4

5. Acı Biber:İflah olmaz bir kebap severseniz ya da acı biber turşusunu kavanozu ile tüketmeyi seviyorsanız bir daha düşünün. Çünkü ona bu açılığını veren kapsaisin metabolizmayı hızlandırma gibi faydaları olsa da yüksek miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.