Güncel

Musilaj iddiası sosyal medyayı salladı! Aslında tehlikeli değil!

Marmara Denizi'ni saran ve Karadeniz'e yayılmasından da endişe edilen musilaj kabusuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan açıklama geldi.

Musilaj iddiası sosyal medyayı salladı! Aslında tehlikeli değil!

Bir süredir Marmara Denizi'nin kabusu olan musilaj hakkında temizlik çalışmaları başladı. İnsanlar denize girmek bir yana balık bile yemeye tereddüt ediyor. Bakan Kurum, Marmara Denizi'nde kirliliğe yol açan müsilaj (deniz salyası) sorunuyla ilgili Twitter hesabından yeni açıklamalarda bulundu.

Musilaj hem ülkemizde hem de dünyada ciddi problemlere yol açan bir sorun. Küresel ısınmanın da artmasıyla birlikte Marmara Denizi iflas etmek üzere. Çevre ve Şehircilik Bakanı da konuyla ilgili kolları sıvadı.

Açıklamara göre müsilaj kitlelerinin kendisinde toksik bir yapı bulunmuyormuş. Ayrıca  tehlikeli bir maddeyle de karşılaşılmamış. Atıkları kontrol etmeye dayalı çalışmalar ve günlük temizlikler ise devam etmekte. Ayrıca yine Bakan Kurum'un açıklamalarına göre Marmara Denizi bir hafta öncesine kıyasla daha temiz. 

Musilaj aslında tehlike teşkil etmeyecek

 Bakan Kurum "Şunu çok rahat söyleyebilirim ki; yaptığımız bu çalışmalarla Marmara Denizimiz bugün, dünden, bir hafta öncesinden çok daha temiz durumda. Yaptığımız ilk çalışmalar çerçevesinde; bugün itibarıyla müsilajın tehlikeli atık olmadığı veya toksik özellik göstermediğini tespit ettik. Marmara Denizi'ne kirlilik taşıyan kaynakların tamamını kontrol altına almak için, tüm arıtma tesislerine Sürekli Atıksu İzleme Sistemi getiriyoruz." ifadelerinde bulundu.

Bakan Kurum açıklamalarına "14 Haziran itibarıyla yaptığımız 1438 denetimde, gerekli şartları yerine getirmeyen işletmelere 7 milyon 552 bin TL idari para cezası uyguladık. Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı'mız kapsamında müsilaj temizliğine hep birlikte devam ediyoruz. Cennet ülkemiz, denizimiz ve deniz canlılarımız için el birliğiyle çalışıyoruz" ifadelerini de ekledi. Marmara Denizi'nin durumu yakın zamanda ne olacak göreceğiz.

 
Yorumlar
yakup
Musilaj tehlikeli değil denmiş aslında tehlikeli denizin üstüne müsilaj kaplandığında suyun altında yaşayan balık yada diğer canlılar sudan oksijen alamayıp ölecektir bunedenle denizlerimizde balık oranı düşücektir halkımız balık yiyemicektir o bölgede çıkan balıkların nesli tükenicektir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.