Mutluluğun 10 Basit ama Bilimsel Yolu - Page 1

2. En Az 6,5 Saat Uyku
Uykubilimcilerin yaptıkları deneylere göre 6,5-7,5 saat arası uyuyan ve yeterince uyumayan iki grup karşılaştırıldığında, yeterli uyku almayan grubun, negatif duygulara karşı daha savunmasız olduğu görülmüş. Buyrun

Bu arada "en az 8 saat uyku" efsanesi gerçek değil. Nitekim bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu uyku 6-8 saat arası ve fazlası gereksiz mahmurluk yapabiliyor.

Mutluluğun 10 Basit ama Bilimsel Yolu - Page 2

3. İşe Yakın Oturmak
İsterseniz işinizi değiştirin, isterseniz daha güzel, daha geniş ama işe uzak evinizden vazgeçip yakına taşının ama işiniz evinize yakın olsun. İşten eve, evden işe gitmekle geçen sürenin mutluluk üzerindeki olumsuz etkisi ispat edilmiş durumda. Kaynak

Mutluluğun 10 Basit ama Bilimsel Yolu - Page 3

4. Ailemizle ve Sevdiklerimizle Vakit Geçirmek
Çok klişe ama, Harvard'lı "mutluluk bilimcisi" Dan Gilbert'e göre mutluluğun en önemli kaynaklarından biri sevdiğimiz, sevildiğimiz, bizi yargılamayan, zor zamanlarımızda yanımızda olan insanlarla vakit geçirmek. Ölmeden önceki son pişmanlıklar arasında "aileye ve arkadaşlarıma yeterince vakit ayırmama"nın ilk 5 pişmanlıktan biri olduğunu biliyoruz.

Mutluluğun 10 Basit ama Bilimsel Yolu - Page 4

5. Seyahat Planlamak
Seyahat hepimizi için mutluluk kaynağı. ancak bilimsel araştırmalar bir seyahatin en çok mutluluk yarattığı safhanın planlama ve araştırma aşaması olduğunu saptamış, o seyahat gerçekleşse de gerçekleşmese de.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.