Güncel

Nasa, astronotlar için ödül karşılığında yardım istiyor!

NASA, astronotların kullanabileceği akıllı saatleri ve uygulamaları tasarlamak amaçlı ödüllü bir yarışma başlattı.

Nasa, astronotlar için ödül karşılığında yardım istiyor!

"Akıllı" saatler şüphecilerin iddialarına rağmen nispeten yakın ilgi gördü ve bu ürünlerin popülerliği giderek büyüyor. Son modelleri oldukça geniş özelliğe sahip akıllı saatler, gelen aramalar ve mesajlara cevap verme imkanı sunmasının yanında nabız ve kalp hızı ölçme gibi sizi sağlığınız konusunda bilgilendirmek ve uyarı yapma yeteneklerine sahipler.

1439502101_img20150814003640.jpg

Dünyamızda bu akıllı saatleri kullanmak oldikça kolay, peki ya uzayda? Bunu öğrenmek isteyen NASA geçtiğimiz günlerde ödüllü yarışmaların düzenlendiği ve milyonlarca kayıtlı kullanıcısı bulunan Freelancer  üzerinden ödüllü bir yarışma başlattı . Ajans, astronotlar tarafından kullanılacak farklı özelliklere sahip ve astronotların farklı ihtiyaçlarına düzenli olarak cevap verebilecek uygulama ve kullanıcı arayüzüne sahip bir akıllı saat üretebilmeleri için ellerinden geleni yapmaları konusunda kamuoyundan yardım istiyor.

NASA'dan yapılan bilgilendirmede, "Biz akıllı saat teknolojisine dünyada gösterilen ilgiden memnunuz ve astronotlarımıza yardımcı olabilecek bir akıllı saat tasarımı ve uygulaması oluşturmak için destek arıyoruz. Burada amaç Uluslararası Uzay İstasyonunda kullanım için genel kullanıcı arayüzü tasarlamaktır." denildi.

Konu çok uzun ve burada anlatımı uzunluk açısından aklınızı karıştırabilir. Kısacası yarışmacılar astronotların kullanabileceği akıllı saatler için prototip uygulamalar geliştirecek. Yarışma bir ay süresiyle sınırlı ve yarışma sonucunda en başarılı konsepti hazırlayan katılımcı 1500 dolarlık ödülün sahibi olacak. Şu ana kadar 6 kişinin katıldığı yarışmanın bitimine 3 hafta 6 gün kaldığını unutmadan hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.