Güncel

NASA Ay'a gidecekleri uyardı!

Teknolojinin gelişmesi aya gidilen robotların icat edilmesi

NASA Ay'a gidecekleri uyardı!

Dünyanın uzay araştırma enstitüleri arasında en büyük önderlerinden olan NASA geçtiğimiz günlerde yaptığı uyarı ile birlikte istemeden de olsa bazı şeyleri açığa çıkartmak zorunda kaldı.

Olayın başlangıcı Google'ın Lunar X Prize yarışmasından çıktı aslında. Bildiğiniz üzre yarışmada şirketler uzaya gönderilecek robotlar için adeta birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiler. Yapılan bu çalışmaların hepsi NASA'yı tereddüte sokmuş olacak ki geçtğimiz saatlerde bir açıklama yapma gereği duydu. Sınırları aşan bir açıklamada bulunarak ayda bulunan emanet ve izlere dokunulmaması gerektiğini söyledi.

1338488115_sss.jpg

NASA Ay'da bıraktığı Amerikan Bayrağı, Apollo Rover aracı, çarpışma bölgeleri, test ekipmanları ve ayak izlerinin hepsini Ay'ın tarihi mirası olarak görüyor. Uzay araştırmalarının merkezi, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "Daha önceki ay görevleri ve Apollo 12'nin 1969'daki inişinden sonra yapılan insansız inişte Surveyor 3 örneklerindeki verileri kullanarak bu yönergeleri oluşturduk. Tarihi, bilimsel ve uçuş planlama topluluklarından da teknik tavsiyeler aldık. Bu yönergelen A.B.D mandasını ya da uluslararası gereklilikleri temsil etmiyor. NASA bunları Ay görevi planlayanlara, Ay'daki tarihsel insan eserlerini korumak ve kollamak ve gelecek görevlerdeki potansiyel bilim olanakları için yayınlıyor." dedi.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.