Güncel

NASA kara deliğin gerçek sesini yayınladı! İşte o ses kaydı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Dünya'dan 250 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Perseus galaksisindeki kara delikten kaydedilen ses kaydını yayınladı.


Sonsuz bir boşluk olduğuna inanılan uzayda ses dalgalarının ilerleyebileceği bir ortam maalesef yok. Bundan dolayı uzay tamamen sessiz olarak kabul edilir. Bu olan sessizlik, uzaydaki cisimlerin sessiz olmasından değil, ses dalgalarının ilerleyememesinden kaynaklandığı herkes tarafından bilinir. 

NASA Kara deliğin sesini yayınladı

Uzay ortamında ses vardır ancak ses dalgaları dünyaya kadar ulaşmaz. Uzaydaki seslerin ilerlemesinin ise bir yolu bulunuyor. NASA da bu durumu kanıtlarcasına bizleri şaşkınlığa uğratan bir ses kaydı paylaştı.

NASA kısa süre önce Dünya’dan 250 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Perseus galaksi kümesindeki gaz ve plazmalar aracılığı ile taşınan gerçek ses dalgalarını temsil eden ürkütücü bir ses klibini Twitter üzerinden paylaştı. Ses kaydını yukarıda dinleyebilirsiniz. 

 

 

 

Yorumlar
Xrp
Dalgami geciyonz mk gta muzugi caliyor malmisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.