NASA korkunç haritaları paylaştı Eğer biraz daha artarsa... - Page 1

Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya'nın çoğunda hava sıcaklıklarının ne kadar kavurucu olduğunu gösteren gözlemler haritada açıkça görülüyor.

NASA korkunç haritaları paylaştı Eğer biraz daha artarsa... - Page 2

İlk harita (aşağıda), Teksas ve Kaliforniya'nın Central Valley'i gibi ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıkların 48°C'nin üzerine çıktığı 31 Temmuz'da ABD'deki günlük yüksek sıcaklıkları gösteriyor. Haritada görebileceğiniz gibi, sıcaklıklar özellikle Güneydoğu eyaletlerinde, Büyük Ovalarda ve Kuzeybatı Pasifik'te kavurucu seviyede.

NASA korkunç haritaları paylaştı Eğer biraz daha artarsa... - Page 3

Ay boyunca, ABD'nin neredeyse tamamı ortalamanın üzerinde sıcaklıklar gördü ve 150 milyondan fazla kişiye (nüfusun neredeyse yarısı) yoğun sıcaklık uyarıları verildi.

NASA korkunç haritaları paylaştı Eğer biraz daha artarsa... - Page 4

Temmuz ayının bu kadar sıcak olmasının bir nedeni, ABD'nin üzerinde bir "ısı kubbesi"nin ortaya çıkmasıydı: Orta ve doğu ABD'de ısının kaynayan bir tencerenin kapağı gibi kaçmasını önleyen bir yüksek basınç sırtı oluştu. Sıkışan sıcak hava aynı zamanda kara yüzeyini kurutup ısıttı, bu da havanın daha fazla ısınmasına neden oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.