NASA Mars yüzeyinde drone uçurdu! (Video)

NASA tarafından 18 Şubat 2021'de Mars yüzeyine gönderilen helikopter, 50 metre boyunca uçuruldu. Olayın ardından NASA çalışanları uçuşunu videosunu paylaştı.

NASA Mars yüzeyinde drone uçurdu! (Video)

30 Temmuz 2020'de Dünya'nın yörüngesinden fırlatılan ve 18 Şubat 2021'de Mars'ın yüzeyine iniş yapmayı başarılan Mars keşif aracı Ingenuity, şu ana 3 kere Mars yüzeyinde uçurulmuştu.

Ingenuity'nin yerden 3 metre yukarı çıkmayı başardığı ilk test uçuşu 39 saniye kadar sürmüş ve sonlandırılmıştı.

NASA tarafından "2.500 RPM hızında çalışan pervaneleri sayesinde olabilecek en dengeli şekilde havaya yükseliyor" iddiasında bulunulan mini helikopter, kısa bir süre önce üçüncü kere havalandı ve bu görüntüler NASA'nın YouTube kanalında yayınladı.

Geçitğimiz günlerde ikinci uçuşunu gerçekleştiren Ingenuity, 80 saniye süren üçüncü uçuşta yerden 5 metre yükselen ve kalkış bölgesinden 50 metre kadar uzaklaşan drone, saniyede 2 metre yol gitmeyi başardı.

NASA bu sonuçlardan çok memnun olduğunu ve dördüncü uçuşların önümüzdeki günlerde yapılacağını açıkladı.

Peki, Mars'ta uçan drone bizim ne işimize yarayacak ?

Üzerindeki yüksek çözünürlüklü kameralar ile kayıt yapabilen bu araç, aslında insanlığın geleceğini şekillendirecek. Perseverance ile birlikte Mars'ta geçirdikleri şu kısacık zamanda bile 2 adet deprem kaydeden bu araçların oralarda uçabilmesi, yapılan araştırmaların boşa çıkmaması anlamına geliyor.

NASA'nın payaştığı uçuş görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz: