Güncel

NASA Van Gölü hatasını düzeltti!

NASA astronotu tarafından Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafını 'Himalayalar'da karla kaplı bir göl' diye paylaşan ISS, sonunda bu hatayı düzeltti.

NASA Van Gölü hatasını düzeltti!

Sosyal medya hesabında Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafını ’Himalayalar’da karla kaplı bir göl’ diye paylaşan Uluslararası Uzay İstasyonu, tepkiler üzerine bu hatayı düzeltti.

Instagram hesabında 1 Şubat 2015 tarihinde bir NASA astronotu tarafından Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafını 'Himalayalar'da karla kaplı bir göl' diye paylaşan ISS, Düz Dünya Derneği Başkanı Doğukan Özkan'ın örgütlediği Türk sosyal medya kullanıcılarının tepkisinin ardından bu hatayı aradan geçen 3,5 yılın ardından düzeltti. 

Van Gölü'nün fotoğrafına 'Bu başlık düzeltilmiştir' ifadesi ekleyen ISS, hatayı bildiren sosyal medya kullanıcılarına da teşekkür etti.

NASA Van Gölü hatasını düzeltti!

Konuya ilişkin konuşan Dernek Başkanı Özkan, uzay bilimleriyle ilgili araştırmalar yaptığını belirterek, Türkiye'de bu konuda faaliyet gösteren kurumların çalışmalarında yer almak istediğini söyledi.

1 Şubat 2015 tarihinde NASA astronotlarından birinin uzaydan görüntülediği bir fotoğraf, NASA'nın resmi Instagram sayfasında paylaşılmıştı. Aslında Van Gölü'ne ait olan fotoğraf, 'Himalayalar’da karla kaplı bir göl’ olarak yayınlanmış ve bu hata senelerce devam etmişti.

Sosyal medyada örgütlenen bir grup kullanıcı, hem Instagram hem de NASA'nın diğer sosyal medya hesaplarına konuyla ilgili mesajlar attı ve sonunda NASA bu yanlışını düzeltti.

Yorumlar
Ersin Gök
Bu adamlar daha himalaya nerde onu bilmiyor birde kalkmışlar yok Aya gittik yok Mars ta çalışma yapıyoruz falan gibi şeyler anlatıyolarya komik geliyor
Cevapla
misafir
bilmediğinden değil ki.. adam türkiye ile alay geçiyor. böyle bir ülke yok demek istiyor..
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.