NASA'dan çılgın proje! Hazırlıklar başladı - Page 1

NASA belki de Apollo’dan bu yana tartışmasız en iddialı uzay görevi üzerinde çalışıyor. Mars üzerinde çeşitli araştırmalar yapan uzay ajansı, kızıl gezegendeki yaşam kalıntılarını aramayı sürdürüyor. Bu görev sırasında bir ilke imza atarak Mars’a helikopter yollayan NASA, yeni hava taşıtları yollamaya hazırlanıyor.

NASA'dan çılgın proje! Hazırlıklar başladı - Page 2

Mars’a iki helikopter daha
NASA, Mars helikopteri Ingenuity ile Mars’ta çeşitli uçuşlar gerçekleştiriyor. Bu uçuşlar ile havadan çeşitli veriler toplayan araç, uzayda uzaktan kontrol edilebilen ilk hava taşıtı olma özelliği de taşıyor. Diğer yandan Perseverance de Mars yüzeyinde çeşitli örnekler toplamaya devam ediyor.

NASA'dan çılgın proje! Hazırlıklar başladı - Page 3

Bilim insanları, Mars’ta görev yapan araçların topladığı örnekler ve veriler ile birlikte önemli çalışmalar yapmayı planlıyor. Ancak görünen o ki NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bu araçlara yenilerini ekleme hedefinde. Bu hedef doğrultusunda Mars’a iki helikopter daha yollanacak.

NASA'dan çılgın proje! Hazırlıklar başladı - Page 4

Giden araçlar çeşitli örnekler toplamış olsa da bu örneklerin Dünya’ya taşınması büyük bir öne taşıyor. Bunun için ise 2027 ve 2028 yıllarında Earth Return Orbiter ile Sample Retrieval Lander uzay araçları Mars’a yollanacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.