NASA'nın gün yüzüne hiç çıkmamış projeleri! - Page 1

NASA'nın ikiz Mars gezginleri Spirit ve Opportunity 2003'de fırlatıldılar ve 2004 başında 21 gün arayla Mars yüzeyine ulaştılar. Pathfinder ile kendini ispatlayan paraşüt ve hava yastığı sistemi burada yine başarıyla kullanıldı. Temmuz 2004 tarihinde Mars'taki NASA gezgini Opportunity hareket sırasında kendi gölgesini görüntülemiş hali.

NASA'nın gün yüzüne hiç çıkmamış projeleri! - Page 2

1960 Apollo uzay aracı astronot fotoğrafçı Charles Conrad, meslektaşı Alan Bean'i ay toprağının üzerinde deney yaparken görüntülemiş. Fotoğrafta Conrad'ın Bean'in kaskında çekerken yansıması görünmüş

NASA'nın gün yüzüne hiç çıkmamış projeleri! - Page 3

NASA'nın Mars izcisi Spirit tarafından çekilen bu panoramik resmi oluşturmak için yüzlerce kare çekilerek bir araya getirilmiş. Bugüne kadar çekilen en büyük panoramik resim olarak gösteriliyor.

NASA'nın gün yüzüne hiç çıkmamış projeleri! - Page 4

NASA'nın sabit yer istasyonu Phoenix 5 Haziran 2008'de Mars kutup bölgesine indi. Birçok bilimsel analizi taşımakla beraber, seferin asıl amacı toprağı kazıp yer altında buz halinde su olup olmadığını araştırmaktı. Nitekim toprağın hemen altında, 5-18 santimetre arasında değişen derinliklerde, bir buz tabakası bulundu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.