Estonya’nın başkenti Tallinn’de eski şehir merkezinde dev bir konser salonu 1980’de Moskova Yaz Olimpiyatları etkinlikleri için açılmıştı. Burada son konser 2009’da verildi. O günden bu yana 4800 kişilik salon boş duruyor. İki dakikalık uzun pozlama, uzay gemisine benzeyen karanlık binanın mimari yapısını ayrıntılarıyla göstermeyi mümkün kıldı.

1970’lerde Rus Elektrik Mühendislik Enstitüsü tarafından inşa edilen bu deneysel araştırma merkezi sıra dışı estetik yapısı nedeniyle fotoğraflamak istediğim yerlerin başında geliyordu. Moskova dışlarında bir ormanın ortasında terkedilmiş bu yapı hala güvenlik güçleri ve köpeklerle korunuyor. Görevliler birkaç dakikalığına içeri girmeme izin verdi. En güzel açıyı yakalamaya çalıştım. Tam o sırada beliren bir kuş fotoğrafa şiirsel bir hava kattı.

Kızıl Üçgen St Petersburg’un en eski fabrikalarından. 1860’larda inşa edildiğinde Rusya’nın en büyük fabrikası ve dünyanın önde gelen kauçuk imalatçısı oldu. Bugün neredeyse tümüyle terk edilmiş, sadece birkaç binası kullanılıyor. Fotoğraftaki model de benim gibi labirentleri deneyerek çıkış yolunu bulmaya çalışıyor.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte yakınlarında geçen yüzyıl ortalarında inşa edilmiş olan termik santral 20 yıldır kullanım dışı. 100 metrelik tozlu koridoru bant üzerinde sürünüp tırmanarak geçmem gerekti. Modelimi gün ışığı giren noktaya yerleştirip tozları da bu ışıkla belirgin kılarak termik santralin durumuna gönderme yapan bir hayalet etkisi yaratmaya çalıştım.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.