Nefesiniz de parmak iziniz gibi eşsiz olduğunu biliyor muydunuz ? - Page 1

Araştırmaya imza atan bilim insanları, nefesin idrar ve kan tahlilleri gibi tanı koymada da kullanılabileceğini belirtti. Araştırma ekibinin Başkanı Renato Zenobi, "Nefesin şimdiye kadar tanı koymada neden kullanılmadığını anlamıyorum. Geleneksel Çin tıbbında, nabzınıza, dilinize ve nefesinizin kokusuna bakarlar. Kanseri büyük bir başarı oranıyla koklayabilen köpekler var. Ama köpekler size nefesinizde hangi maddelerin olduğunu söyleyemez" dedi.

Nefesiniz de parmak iziniz gibi eşsiz olduğunu biliyor muydunuz ? - Page 2

Daha önce yapılan çalışmalarda, akciğer enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin türü, hatta mide kanserinin bile nefesten anlaşılabileceği belirlenmişti.

Nefesiniz de parmak iziniz gibi eşsiz olduğunu biliyor muydunuz ? - Page 3

Ancak nefesteki maddelerin kişiye has olup olmadığı, gerçek ve her defasında tekrarlanan bir 'nefes izi' olup olmadığı bilinmiyordu.

Nefesiniz de parmak iziniz gibi eşsiz olduğunu biliyor muydunuz ? - Page 4

Prof. Zenobi, "Zamanla değişmeyen temel bir işaret olmalı. Eğer bu gün içinde ya da kahve ya da sigara içtikten sonra değişiyorsa, hiçbir değeri olmaz" diyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.