Güncel

Nesli tehlikede olan siyah gergedanlar hayatını kaybetti!

Afrika'da koruma altına alınan 8 siyah gergedan zehirlenmeden dolayı hayatını kaybetti.

Nesli tehlikede olan siyah gergedanlar hayatını kaybetti!

Afrika hükümetinden yapılan açıklamaya göre, nesli tükenmekte olan 8 siyah gergadan hayatını kaybetti. Gergedanlar, Kenya'nın başkentindeki parklardan ülkenin güneydoğusundaki milli parkta bir sığınağa taşındıktan sonra hayatını kaybetti. Peki tam olarak ölüm sebepleri neydi? 

Bu konuda Turizm ve Yaban Hayatı Bakanı Najib Balala, açıkladığı ön araştırma verilerine göre gergedanların, alışkın olduklarından daha yüksek salin seviyeleriyle suya uyum sağladıkları için tuz zehirlenmesinden ölmüşler.

Geçtiğimiz ay vahşi hayvan memurları tarafından yeni bir nüfus başlatacakları umuduyla Tsavo Doğu Ulusal Parkı'na taşınan hayvanlar, ne yazıkki hayata fazla tutunamadı. Bu tarz durumlar devam ederse geleceğimiz konusunda endişelenmemiz içten bile değil. 

Afrika yaban hayvanlarının sayıları, kaçak avlanma ve habitat kaybı yüzünden düştüğü için korumacılar ve hükümetler, uzak noktalardaki popülasyonları kurtarma umuduyla tehlikede bulunan türleri daha iyi korunabilecekleri yerlere taşımaktalar. 

Bir sivil toplum kuruluşu olan Afrika Parkları, siyah gergedanlar da dahil olmak üzere birçok nesli tükenmekte olan türleri koruma altına alıyor. Bakım koşulları bilinmez, en azından bize gösterilen imaj bu şekilde. Bu tarz ölüm vakalarının en aza indirgenmesi için de gerekli çalışmalar ve önlemlerin alınması şart.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.