Güncel

Netflix Türkiye’yi coşturdu izleyen geliyor durduramıyoruz!

Netflix’te yayınlanan Türk dizileri sayesinde ülkeye gelen turist sayısı arttı.

Netflix Türkiye’yi coşturdu izleyen geliyor durduramıyoruz!

Tüm dünyada geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Netflix, ülkemizdeki müşteri sayısını da gün geçtikçe arttırıyor. Ülkemizdeki kullanıcı sayısı artan Netflix, yerli yapım yelpazesini de genişletiyor.

Bilindiği üzere şu anda Netflix üzerinde yayınlanan pek çok yerli dizi mevcut. Bu dizilerin çekimlerinin Türkiye’nin gözde mekanlarında yapılması ülkemize gelen turist sayısını da etkiliyor. En azından Netflix Türkiye’nin iddiası bu yönde diyebiliriz.

Netflix Türkiye tarafından paylaşılan bir bilgilendirme metninde yayınlanan Türk yapımlarının ülkemizdeki turistik bölgelere olan ilgiyi arttırdığı belirtildi. Dilerseniz bahse konu metne aşağıdan göz atabilirsiniz.

Netflix Türkiye’yi coşturdu izleyen geliyor durduramıyoruz! - Resim : 1

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 8 farklı ülkede gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırması, dizi ve film sektörünün Türkiye’nin turizmine sağladığı büyük katkıyı verilerle ortaya koydu. Araştırma kapsamında nüfuslarının toplamı 2 milyarı aşan ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç, Suudi Arabistan’daki katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı. İlk grupta, bulundukları ülkede Netflix üzerinden yayınlanan Türk yapımlarını izleyen kişilere yer verilirken, ikinci grupta ise platformdaki Türk yapımlarını izlemediklerini belirten katılımcılar yer aldı.

İzleyenler Türkiye'ye gelmek istiyor

Her iki gruptaki katılımcılara da pandemi sonrası turistik amaçla Türkiye’ye seyahat etmek isteyip istemedikleri sorusu yöneltildi. Netflix üzerinden Türk yapımlarını izleyen ilk grupta “Evet, Türkiye’ye seyahat etmek isterim” diyenlerin oranı yüzde 54’e kadar çıkarken, diğer gruptaki katılımcılar arasında bu cevabı verenlerin oranı yüzde 25 seviyesinde kaldı.

Başka bir deyişle Netflix üzerinden Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türkiye’ye gelme ihtimalinin, diğer kişilerin iki katından daha fazla olduğu belirlendi. Ülkeler özelinde bakıldığındaysa, Netflix’teki yerli yapımları izledikten sonra Türkiye’ye seyahat etmeye karar verdiklerini en çok söyleyenler sırasıyla Avustralya, ABD, Suudi Arabistan ve Hindistan’daki katılımcılar oldu.

Netflix Türkiye’yi coşturdu izleyen geliyor durduramıyoruz! - Resim : 2

Netflix'te görüp Türkiye'yi keşfediyorlar

Diğer yandan araştırma, normal koşullarda Türk yapımlarına ilgi duymayan kişilerin de Netflix sayesinde yerli yapımlara yönelmeye başladığını ortaya koydu. Buna göre ilk gruptaki katılımcıların yüzde 47’si "Netflix’te karşıma çıkmasaydı herhangi bir Türk yapımını izlemezdim” derken, bu oran Fransa, İsveç ve Brezilya gibi ülkelerde yüzde 70’in üzerine çıktı.

"Made in Turkey" koleksiyonuyla kolay erişim

Türkiye’de üretilen yapımları 190 ülkedeki 193 milyon üyesine taşıyan Netflix, geçtiğimiz Şubat ayında üyelerinin bu yapımlara daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlayacak bir adım atarak ‘Made in Turkey’ içerik koleksiyonunu hizmete sunmuştu. Netflix üyeleri, bu koleksiyona dünyanın her noktasından netflix.com/MadeInTurkey adresine girerek ulaşabiliyor.

30'u aşkın dile çevriliyor

Netflix’in içerik kütüphanesinde, yabancı yapımların yanı sıra çok sayıda Türkçe içerik yer alıyor. Bu yapımlar arasında Hakan: Muhafız, Atiye, Aşk 101, Rise of Empires: Ottoman, Yarına Tek Bilet ve Exatlon Türkiye gibi çeşitli formatlardaki Netflix orijinal yapımlarına ek olarak Organize İşler: Sazan Sarmalı, Ezel, Leyla ile Mecnun, 7. Koğuştaki Mucize, Ayla, Diriliş: Ertuğrul, Arif v 216, Masum gibi sayısız lisanslı yapım da bulunuyor.

Yorumlar
ÜLKEN ÖZIŞIK
BENİM İZLEDİĞİM TÜRK DİZİSİ ÇOK AZDIR. BAŞINI İZLEYİP HEMEN SONUNU GÖREBİLİYORUM. İZLEMİYORUM
Cevapla
X Artık Biliniyor
İşte gerçek milli ve yerli budur...unutulan SANATTIR! Üretmek demek sadece makine fabrikasında dişli çark üretmek değildir..Üretmek demek sadece beton demir tuğla değildir ...yol köprü vs artık bunlar Devletlerin asli görevidir. Kalıpların dışında üretim...üretim...Bilimde sanatta teknolojide ...sinemada...Butun görsel sanatlar da....Türkiye Doğu Expressi filminin imajını artık yok etmelidir ...
Cevapla
İsimsiz
Boş boş konuşanlar ulan bir bitmediniz yırtık dondan çıkar gibi her b*kun altında sizin gibi kurtçuklar sinek yavruları var bitin lan bir artık
Yavuz
Yol köprü vs lütuf değilse bu hükümetten öncekiler neden yapmıyordu.Tabi şimdi diyecek lafınız yok lütufmu diyorsunuz. Bankaları hortumlayanları kahraman olarak anıyorsunuz.
Bülent
yol köprü yapmak hükümet in lütfu değil görevidir, zaten ama bu hükümet bunu lütuf gibi gösterip 20 yıldır iktidarda mileti kandırarak!! sanat konusunda katılıyorum bir ülke sanat ile ön planda olmalıdır reklamını yapmalıdır sinema dizi tiyatro su ile yol köprü ile değil!
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.