Netflix YouTube'u ikiye katladı!

Kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren dizi ve film platformu Netflix, Google'ın video servisi YouTube'u geride bıraktı. 

Netflix YouTube'u ikiye katladı!

Kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren dizi ve film platformu Netflix, Google'ın video servisi YouTube'u geride bıraktı. 

Kanada merkezli Sandvine isimli firmanın 2018 yılı veri kullanımına ilişkin yaptığı araştırmaya göre, video platformu  YouTube  da internet trafiğinde yüzde 11,4'lük bir paya sahip. Netflix ise internet trafiğinin yüzde 15'ini tüketiyor.

Aynı araştırmaya göre, video oyunları ve dosya paylaşımı üzerinden geçen internet trafiğinde de ciddi bir artış bulunuyor. Toplam internet kullanımında videonun ardından, yüzde 17 ile web tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun, yüzde 5,1 ile de sosyal medya kullanımı geliyor.

8 yıl gibi bir sürede Netflix ABD’deki evlerin yarısına girmeyi başarmış bir sistemdir. 2007’de online medya akışına geçtikten sonra önce Kanada’ya sonra Latin Amerika’ya, sonra Avrupa, Avustralya, Yeni Zelandave Japonya pazarlarına girdi. Kişisel bilgisayarlar, televizyonlar, telefonlar, tabletler ve oyun konsolları gibi internet bağlantısı olan hemen hemen her cihazdan ulaşılabilir hale geldi.

Kendi ürettiği yepyeni içeriklerin de tamamını bir anda yayımlayarak sektörde bir yeniliğe imza attı. Böylelikle bir dizi için her hafta bekleme derdi son buldu. 

Netflix’in tam anlamıyla Türkçe hizmet vermeye başlamasının ardından, Türkiye’deki kullanıcılar artık birçok dünyaca ünlü yerli ve yabancı dizi, film ve belgesele Türkçe altyazı ve dublaj seçenekleriyle erişebiliyor. Ayrıca Türk lirası ödeme seçeneği getirilen Netflix, yerel zevklere hitap etmek için her geçen gün yeni Türkçe içeriklerle zenginleştiriliyor.

Özellikle yerel reklamlarından bahsetmiyorum bile. Reklam kampanyaları, Türk kullanıcılara verdiği önemi ön plana çıkarmaya yetiyor diyebiliriz.

Netflix'in avantajları konusunda gelecek olursak, ilk olarak yasal ve kullanımı kolay olan bir sistem. Her cihaz üzerinde izleyebileceğiniz, kullanıcı dostu ekonomik paketleri ve veri kullanımı konusunda düşünceli bir sistem olduğunu belirtsem? Sizce de yeterli sebepler değil mi?

Peki Netflix nedir? Ne gibi avantajları vardır? 

Netflix YouTube'u ikiye katladı! - Resim : 1

1 - Netflix üzerinden içerik izlediğinizde, yasal olmayan sitelerdeki gibi virüs tehlikesi yaşamazsınız. Kullanımı kolay olan Netflix, sevdiğiniz dizi ve filmleri istediğiniz zaman izleyebilir, dilediğinizde durdurup daha sonra farklı bir cihazdan kaldığınız yerden izlemeye devam edebilirsiniz. Ek olarak oyun konsollarınızdan da erişebilir ve deneyiminizi bir tık daha üste taşıyabilirsiniz.

2 - Aylık 15.99 TL’den başlayan abonelik seçenekleriyle sisteme erişebilirsiniz. Üstelik ilk ay ücretsizdir ve devam etmek istemezseniz hiçbir ekstra ücret ödemeden üyeliğinizi iptal edebilirsiniz. Daha hesaplı olması adına sistemi birkaç arkadaşınız ile beraber ortaklaşa satın alabilirsiniz.

3 - Cep telefonu üzerinden streaming yaparken veri kullanımı konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Netflix, görüntü kalitesi için yüksek, standart ve düşük opsiyonlarını sunar; bu şekilde gerektiğinde saat başı daha az GB harcandığından emin olursunuz. Böylelikle daha kontrol edilebilir bir deneyim sunmuş olursunuz kendinize.

4 - Herhangi bir dizinin son bölümünü bitirdiniz ve bundan sonra ne seyredeceğiniz hakkında bir fikriniz yok. Bu noktada Netflix devreye giriyor. Netflix gelişmiş algoritmalar ve yapay zeka sayesinde, kullanıcıların geçmiş verilerine göre izlemek isteyeceği, kişiye özel içerik önerileri sunabiliyor. 

Netflix’e uyumlu mobil cihazlar iOS telefon ve tabletler, Android telefon ve tabletler, Windows telefon ve tabletler. Eğer sizde Netflix'in 1 aylık ücretsiz kullanım hakkından yararlanmak istiyorsanız, buradan resmi web sitesine erişebilir ve üyeliğinizi başlatabilirsiniz.