Güncel

Netflix’in hisseleri değer kaybetti

Dijital video platformu Netflix hisseleri ikinci çeyrek gelirlerinin tahminlerin altında kalması sebebiyle değer kaybetti.


Çarşamba günü açıklama yapan Netflix Inc., sekiz senedir ilk defa ABD’de müşteri kaybettiğini, diğer ülkelerdeki yeni abone hedefine de ulaşamadığını duyurdu.

Netflix’in hisseleri değer kaybetti

Şirketin Nisan-Haziran ayları arasında 130 bin ABD’li müşterisini kaybettiğini gösteren ikinci çeyrek raporunun ardından Netflix hisseleri yaklaşık yüzde 12 değer kaybetti. Şirkete göre müşteri kaybedilmesinin sebebi, ikinci çeyrek boyunca yayımlanan yeni yapımların beklendiği kadar ilgi çekmemesi ve bazı piyasalardaki fiyat artışının büyümeyi durdurması.

Netflix, ABD dışında 2,83 milyon ücretli abone kazandı. Bu rakam, analiz uzmanlarının beklentisini 4,8 milyon altında. Şirket, hissedarlara yazdığı bir mektupta “Bütün bölgeler için hedefimizin altında kaldık. Ancak özellikle fiyat artışının yaşandığı bölgelerde müşteri kaybettik.” ifadesini kullandı.

Fiyat artışının abone kaybına yol açacağı öngörülüyordu

Netflix CEO’su Reed Hastings, analiz uzmanlarıyla yaptığı bir görüntülü aramada, “Bu yılı geçtiğimiz yıldan daha fazla aboneyi bünyemize katarak kapatmayı planlıyoruz.” dedi. Netflix şu anda dünya genelinde 151,6 milyon aboneye sahip. Şirket, ikinci çeyrekte Britanya, İsviçre, Yunanistan ve Batı Avrupa’da fiyat artışı yapmıştı. Mart ayında yapılan bir ankette, ABDli Netflix abonelerinin yüzde 81’i Netflix’in aylık ücretinin 5 Dolar kadar artması durumunda aboneliklerini durduracağını belirtmişti.

Netflix’in hisse başına net kârı geçtiğimiz yıl 85 cent iken bu yılın ikinci çeyrek raporunun ardından 60 cent’e düştü. Toplam hasılat 3,91 milyar Dolar’dan 4,92 milyar Dolar’a yükseldi. Uzmanların tahmini ise 4,93 milyar Dolar olacağı yönündeydi.

Siz Netflix'in ülkemizdeki fiyat politikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz?

Yorumlar
Alp arslan ÜSKÜDAR
Tekel yaratıp fiyatlandırma yaratacaktı ama bunu anca türkiye ve afrika yelpazesinde olan ülkelerde yapabilirsin oradaki parada seni kurtarmaz netekim parasız fakir halk netekim vallahi teketekim
Cevapla
mehmet elibol
sinemayı sanat olmaktan çıkarıp,toplumları gütme yolunda araç kabul eden emperyal milletlerin ,kurduğu bu salak şirkete abone olmak, ben güdülmek istiyorum..meeeee. demenin başka yoludur. neden portföyde abd filmleri baskın.?? rus,,bulgar, çin,hint,iran filmleri yok.onlar sinema filmi değil mi?
Cevapla
mehmet elibol
netfiks roldşitlerin bir şirketi olduğu söyleniyor.. dünyayı yöneten ailenin neden bu işe girdiğini - dönen oyunu iyi anlamak gerek.üye olmak farklı sonuçlar doğurabilir.
Cevapla
Yaşar
Bence fiyat olarak iyi ama yeni filmler konusunda bein connect daha iyi Netflixe tavsiyem yenilik çağın altın kuralı
Cevapla
Hasan
Netflix ne net nede flix
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.