Güncel

NFT ifadesinin Türkçe karşılığı sosyal medyayı karıştırdı! Sizce nasıl olmuş?

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT'nin Türkçe karşılığının "Nitelikli Fikri Tapu" olarak belirlendiğini açıkladı. İşte tüm detaylar.

NFT ifadesinin Türkçe karşılığı sosyal medyayı karıştırdı! Sizce nasıl olmuş?

Son dönemde hayatımıza bir çok yeni terim girdi. Kripto paralar ile başlayan yenilikler devamında token, NFT gibi yeni kelimeleri de hayatımıza soktu. Şimdi ise NFT tanımı için bir Türkçe karşılık bulundu.

NFT'nin Türkçe karşılığı "Nitelikli Fikri Tapu" olarak belirlendi

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç sosyal medya hesabından bir anket başlattı. Takipçilerine "NFT yani non-fungible token teriminin karşılığı sizce ne olmalı?" sorusunu yönelttiğini söyleyen Koç "Gelen önerilerin hepsi bizim için çok kıymetliydi, anketi sonlandırdığımızda ekibim titiz bir çalışma yürüterek önerileri tek tek inceledi. Sonrasında yaptığımız değerlendirmeleri TDK ile paylaşarak ortak bir çalışma başlattık" ifadelerini kullandı.

"Ankete gösterilen yoğun ilgi hepimizi memnun etti, katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Anket sonucunda gelen önerileri önce 80'e, sonrasında 10'a düşürdük. Nihai kararımızı TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin'in de katkılarıyla 'Nitelikli Fikri Tapu'dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem anlam bütünlüğüne hem de kısaltmanın küresel anlamda yer bulması için arama motorlarında yine NFT'ye karşılık gelmesine özen gösterdik." ifadelerini ekledi.

Bazıları fikri çok beğenirken bazıları tepki gösterdi. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce NFT için güzel bir Türkçe karşılık olmuş mu? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

NFT
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.