Güncel

Nike dijital platformdaki spor ve fitness uygulamaları ile öne çıkmak istiyor

FuelBand ekibini Apple'a kaptıran Nike işi donanımdan yazılıma çevirmek istiyor.


Apple Watch'ın geliştirilmesiyle birlikte FuelBand ekibini Apple'a kaptıran Nike artık donanımdan çok yazılıma önem vermeye başlıyor. Son dönemde kullanıcılar Fitness için ayrı mp3 player için ayrı ve sosyal medya için ayrı ayrı cihazlar taşımak yerine tüm bunların her daim yanında taşıdıkları telefonlar ile yapmak istediklerine şahit olmaktayız. Nike'ta bu bağlamda FuelBand geliştirici ekibinin "kardeş firma" Apple geçmesine müsade etmişti.

Enerjisini birçok farklı yerden alan Nike’ın ilham kaynaklarına bir yenisi daha eklendi. Dijital ortamda dünyanın her yerinden 65 milyondan fazla kadını buluşturan spor ve fitness toplulukları, Nike’a ilham veriyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden Nike’le etkileşime geçen kadınlar, Eylül ayında saatte 1.472 mesaj yazarak, 1 milyonu aşkın Tweet’e ulaştı. Bir ay boyunca 2 milyondan fazla kadın Nike'ın Facebook içeriğiyle, 5,6 milyon kez de Instagram fotoğraflarıyla etkileşimde bulundu.

Kadınlar için geliştirilen Nike+Training Club (N+TC) 16 milyon, Nike+Running ise 9 milyon kez mobil cihazlara indirildi. Uygulamalarla kadınlara koçluk eden Nike, aynı zamanda, sunacağı yeni ürün ve hizmetlerle ilgili fikir toplama şansını da elde ediyor. Bu kapsamda her iki uygulama, kullanıcılardan gelen öneriler doğrultusunda güncellenerek yıl sonuna doğru yeniden piyasaya sunulacak.

Nike’ın Başkan ve CEO’su Mark Parker: “Dijital platformalarla ilişkimiz ve inovasyon gücümüz sayesinde gelirlerimizin 2017 yılında 7 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.” 

Nike’ın Başkan ve CEO’su Mark Parker, spor ve fitness’ın, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar için yeni bir yaşam biçimini şekillendirdiğini belirtti. Nike’ın 65 milyon kadından oluşan dijital topluluğuyla kurduğu ilişkinin, markanın inovasyon gücüyle bir araya gelerek mükemmel fırsatlar yarattığının altını çizen Parker, bu sayede, şirket gelirlerinin 2017 yılına kadar 2 milyar dolar artarak 7 milyar dolara  ulaşmasını beklediklerini söyledi.
 

N+TC Uygulaması Hakkında…

Gerçek bir cep antrenörü olarak hizmet veren N+TC uygulaması,özelleştirilebilir antrenmanlarıyla kullanıcıların ihtiyaçlarını anlayarak onları motive ediyor. Kasım ortasında hizmete girecek güncel versiyonu, yeni eklenen Türkçe dil seçeneğinin yanı sıra; Apple TV, Google Chromecast ya da HDMI kablosu olan kullanıcılara N+TC uygulamasındaki programları ev konforunda, daha geniş ekranda deneyimleme imkânı sunuyor.

Ocak ayında yeniliklere devam edecek N+TC, eklenecek özellikleriyle kullanıcıların birbirleri için motivasyon kaynağı olmasını amaçlıyor. Tüm N+TC kullanıcılarının kendi aralarında erişim sağlamasına olanak veren güncellemeye, birçok yeni sosyal özellik ekleniyor. Örneğin; N+TC’ye eklenecek Haber Kaynağı bölümünde, antrenmanını tamamladığını paylaşanlara, diğer kullanıcılar tarafından alkış ve beğeni gönderilebiliyor. Profil oluşturma özelliğini de içerecek güncel versiyonla kullanıcılar, NikeFuel miktarıyla, arkadaşlarıyla ilgili güncellemeleri, antrenmanlarının uzunluğunu ve programında sağlanan ilerlemeyi takip edebiliyor.

Nike+ Running Uygulaması Hakkında…

Nike+Running aplikasyonu, amatör ya da profesyonel tüm kadın koşuculara hitap ediyor. Egzersizlerden sağlanan faydayı maksimuma ulaştırmak, koşuların takip edilmesi ve belirlenen hedeflere  ulaşılmasına destek vermek amacıyla tasarlanan Nike+Running, yeni iPhone güncellemesiyle; yükseklik takibi, gelişmiş kalp atış hızı izleme seçenekleri ve Apple Health bağlantısı gibi özellikleri içeriyor. Ayrıca, hızlı başlangıç işlevi ve koşu sırasındaki mesafe takibinin yanı sıra, farklı sayfalara geçiş ya da haritadaki rotaların belirlenmesi de eklenecek yenilikler arasında yer alıyor.

Uygulamanın yeni özelliklerinden bir diğerini, Apple Health'e bağlı olan Bluetooth özellikli kalp atış hızı monitörüyle, iyi bir bağlantı sağlamak oluşturuyor. Sporcular koşunun sonunda, koşulan yüksekliğin, hızın ve nabzın eğim grafiğinin görüntüsünü elde edebiliyor. Eklenen "Daha Fazlasını Yap" sekmesi ise yarışlara kayıt olmak, yeni ürünleri keşfetmek ve koşu kulüpleriyle iletişime geçmek için portal görevini üstleniyor.  
 

Fiziksel Etkinlikler

Nike’ın dijital ortamda oluşturduğu gücün, büyük etkinliklerle gözler önüne serilmesi hedefleniyor. Marka, 2015 yılında ilk kez küresel Nike Women's Etkinliği Serisi'ne ev sahipliği yapacak. Seri, hem Nike Training Club (NTC) Turu'nun etkinliklerini, hem de Nike Women's Yarış Serisi'ni içerecek.

N+TC turu, 2. yılında duraklarını 3'ten 14 şehre çıkaracak. Tur, 8 Mart'ta Şangay'da başlayıp, 26 Haziran'da Stockholm'de sona erecek. İstanbul’un da evsahipliği yapacağı tura her durakta binlerce kadın katılarak, 5 saatlik antrenmanda sınırlarını test edecek. Dünyanın önde gelen antrenörlerinin yöneteceği antrenmanlar; stüdyo, spor salonu ve yüksek yoğlunlukta egzersizleri içerecek.

Nike Women Yarış Serisi ise 2015'te 20 durakta, Nike'ın kadın koşu topluluğunu bir araya getirecek. 10 K'den yarı maratona kadar farklı mesafelerde gerçekleştirilecek koşular aralarında İstanbul’un da bulunduğu Londra, Mexico City ve Seoul gibi şehirlerde gerçekleştirilecek.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.