Söylediği gibi gün bilimi paraya çevirenlerin günü olsa da, gelecek Tesla’nın olmuş ve yıllar sonra değeri anlaşılmıştır. 1912’de Edison ile ortak kazandıkları Nobel Ödülü’nü reddetmiştir. Günlük hayatta kullandığımız çoğu teknolojik aletin öncüsü olan bu bilim insanı, maalesef yoksulluk içinde 86 yaşında bir otel odasında ölü bulunmuştur. Biz de onun sadece bilime adadığı hayatına biraz olsun borcumuzu ödeyebilmek için çoğu zaman başkalarının icadı sanılan 5 buluşu sizler için derledik:

Ateşleme Sistemi:

Nikola Tesla ve Henry Ford sanırım pek de iyi anlaşan bir ikili değildi. Ford ilk aracını üretip bunu ihtişamlı bir şekilde sunarken, Tesla motorun gereksiz büyük olduğunu ve çalıştırmak için daha küçük motorların farklı bir yöntemle mümkün olacağını anlatmıştı.

Thomas Edison ile yakın ilişkileri olan Henry Ford ise kendini fazlasıyla üstün görüp dinleme zahmeti bile göstermemişti. Bunun üzerine Tesla ateşleme sistemini icat etmiş ve şoför koltuğundan gülücükler yollamakla yetinmişti.

Uzaktan Kumanda:

1898 yılında Madison Square Garden’da herkes bir amaç için buluşmuştu. Nikola Tesla su üstünde hareket eden ve uzaktan kumanda ile yönetilebilen bir robot geliştirmişti. Gösteriyi izleyenlerin direktifleri ile robotu farklı yönlere elindeki garip alet ile hareket ettirmeye başlayınca seyircilerin yaşadığı şaşkınlık görülmeye değerdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.