Baktığımızda, Asha'nın gayet güzel bir tasarımı var. Diğer Nokia'lara nazaran biraz daha köşeli ve kalıplı görünüyor. Birçok farklı renk seçeneğiyle satışa sunulacak olan cihazın arka kapağı rahatlıkla sökülüp takılabiliyor. Arka kapak dediysek, aslında cihazın ekran hariç her tarafını kapladığını söylemeliyiz. 12.1 mm kalınlığındaki cihazın ağırlığı ise, 93 gram.

Giriş seviyesindeki Asha 501'in 3 inçlik 320x240 çözünürlük sunan dokunmatik bir ekranı bulunuyor. Telefonun arka kısmında 3.2MP değerde, otofokus özelliği bulunan bir kamerası var. Flash ışığı yer almıyor ve ön kısımda da kamera yok. Artırılabilir hafıza desteğinin olduğunu da belirtelim (kutu içinde 4GB kart da var).

Tüm Asha serisi telefonlarda olduğu gibi 501'de de Nokia'nın 40 serisi (Series 40) işletim sistemi kullanılıyor, ancak daha geliştirildiği ve Asha serisini üst seviyeye taşıdığı da bir gerçek. Ana ekrandan bildirim menülerine kadar pek çok geliştirme söz konusu.

Cihazın şarj süresine gelecek olursak, çok konuşmayı sevenler için iyi şeyler söyleyebiliriz. Zira Asha 501, 48 günlük bekleme süresine sahip. Çift sim kart takıldığında da 26 gün bekleyebiliyor. Telefonun konuşma süresinin de 17 saat civarında olduğu belirtilmiş.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.