Nokia bu kez satın aldı!

Nokia, Alcatel-Lucent'i 16.6 Milyar dolara satın aldığını resmi duyuruyla açıkladı.

Nokia bu kez satın aldı!

Geçtiğimiz günlerde sizlere Finlandiyalı Nokia’nın haritalandırma servisi "Here"'yi satışa sunup bundan elde edeceği gelirle Alcatel-Lucent firmasına yatırım yapıp yada satın alacağı ile ilgili bilgiler paylaşmıştık. Bu iddia bugün gerçekleşti ve Nokia, Alcatel-Lucent firmasını satın aldı.

Bugün gelen haberler doğrultusunda Nokia, Alcatel-Lucent’i 16.6 milyar dolar teklifle satın aldığı ve anlaşmanın sağlandığı belirtildi. Nokia ve Alcatel-Lucent, 2016 yılının ilk yarısına kadar anlaşmayı tamamen bitirerek, projeler üzerinde çalışmaya başlayacaklar. Bu süreçte anlaşmaya göre yeni oluşumda şirket olarak Nokia’nın simgesini kullanılırken yapılan laboratuvar çalışmalarında Alcatel-Lucent'in adı geçecek.

1429096194_img20150415140551.jpg

Alcatel-Lucent şirketinin kurulumunda 2014 yılında 4.7 milyar euro para harcandı. Yeni yapılanmayla aralarında 5G’ninde bulunduğu gelecek teknolojileri üzerine çalışmalar yapılacak.

Öte yandan Nokia yaptığı açıklamada: 

“Ortaya çıkan birleşik şirket, insanları birbirine bağlayan yeni bir ağın merkezi olacak. Bu şirket, gelişen ve değişen teknolojinin başlangıç noktası olacak” gibi sözlere yer verildi.