Güncel

Nokia bu yıl ki gelirlerini açıklıyor!

Nokia Lumia'lardan kazanacak mı?

Nokia bu yıl ki gelirlerini açıklıyor!

Nokia'nın Helsinki'deki hisseleri bildiğiniz gibi son zamanlarda epey arttık. Ancak buna rağmen genel rakamlarda bir düşüş göze çarpıyor. Finlandiyalı firma bu yıl 2 tane amiral gemisi Nokia Lumia 920 ve 820'yi tanıtmıştı. Bunların yanı sıra Windows 8 telefonlarını da tanıtan Nokia'nın bu yıl ki kazançlarından bahsedeceğiz.

Öncelikle amiral gemisinin duyurduğu bu yılın 3. çeyreğinde geçen yıla göre %19 düşüş gözleniyor. Bunun yanı sıra 2011 yılında firma 4 milyon telefon satarken, bu yıl bu rakam 2.9 milyona düştü. 10 yıldan fazladır telefon sektöründe liste başında giden firma için rakamlar hayal kırıklığına sebep oluyor.

1350744144_xlnokialumia820624-1.jpg

Ancak rakamlara rağmen Nokia da Apple ve Samsung gibi son teknoloji üretimlerine devam ediyor. Nokia'nın son zamanlarda Amazon ile yaptığı anlaşmaların da rakamları olumlu etkilemesi bekleniyor. Nokia ve Amazon Ağustos ayında bir anlaşma imzalayarak, Nokia Maps'i Kindle Fire'lara entegre etmişti.

1350744202_bgr-lumia-920-820-top.jpg

Ayrıca Microsoft'un WP7 telefonları Windows 8'e güncellemeyeceği haberi de Nokia'yı kötü etkileyen olaylar arasında geldi. Windows Phone 8'in beklendiği bu günlerde Nokia'nın Windows Phone 7 telefonları rafa kaldırıldı.

1350744219_lumia9202330131b.jpg

Nokia CEO'su Stephen Elop, kullanıcıların Windows Phone 8'li Lumia 920 ve 820 telefonları almaya başlayacağı Kasım ayında beklenmedik bir çıkış yapacaklarını belirtiyor. Firma bu yılın 3. çeyreğinde 76.6 milyon cihaz sattı. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi rakamlar önceki dönemlere oranla düşüş gösteriyor. Windows Phone 8 tanıtımları için 29 Ekim'de gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Misafir
usta bizimkiler saf anla mıyolar cıkarcan bi ...mobile :D kurucan androidle wp8i alıcan paranı saflar usta saf...
Cevapla
cemali
ne yaparsaniz yapin Android os. pastayi yedi ve piyasaya hakim.bunu sagir sultan bile duydu ve anladi ama Nokia yetkilileri anlamadi ve bu onlarin sonu oldu.gorelim bakalim mevlam neyler neylerse guzel eyler.keske bir turk markasida ciksa.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.