Güncel

Nokia, HTC'ye hem övgü yağdırdı, hem de taşa tuttu!

Nokia cephesi HTC'nin yeni Windows Phone'lu telefonları için bakın ne dedi!


Tüm zamanların en iyi cep telefonlarını üreten firma hatırlayacağınız üzere dünya genelinde Nokia idi. iOS ve Android'in piyasada giderek yaygınlaşması, Nokia'nın efsane işletim sistemi Symbian ile piyasada başbaşa ve gerilerde kalmasına sebep oldu.

1348138816_1333373194nokia-symbian.jpg
Akıllı telefon dünyasının temelinde yatan mobil işletim sistemleri Nokia açısında oldukça talihsiz bir nokta olmuş, firma iOS ve Android'in yaygınlık kazanmasıyla büyük bir çöküşe geçmişti. Günümüzde ise Nokia, yaralarını sarmak için yine dalında, dünyanın en güçlü firmalarından birisi olan Microsoft ile anlaşmaya giderek Windows Phone işletim sisteminin en iyi telefonlarını çıkartarak eski canlılığını tekrar kazanmak  ve piyasada yer edinmek istemeye başladı.

1348139052_microsoft-nokia-ballmer-elop.jpg
Firma bu amaç uğruna ilk meyvelerini geçtiğimiz yıllarda vermeye başlamış, bundan haftalar önce ise en taze meyvelerini tüm dünyaya tanıtmıştı. Bunlar sizlerin çok yakından duyduğu, sizlere birebir tanıttığımız ürünler olan Lumia ürünleriydi.

1348138912_22.jpg

Bu gelişmeler bir yandan devam ederken, Windows Phone ekosistemi için diğer firmaların desteği de gelmeye başladı. Bu işe ilk gönül veren firmalar arasında ön sıralarda Samsung ve HTC'nin yer aldığını görüyoruz. Samsung ilk Windows Phone 8'li telefonlarını haftalar önce tanıtmış, sıra HTC'ye gelmişti. Nihayet HTC de geçtiğimiz saatlerde Windows Phone 8'li, yeni iki telefonunu tanıttı. Bu telefonların modelleri Windows Phone 8S ve Windows Phone 8X olarak karşımıza çıktı.

1348139185_44.jpg

Nokia Windows Phone ekosistemi için oldukça önemli ve faydalı adımlar olarak gördüğü bu girişimler için oldukça olumlu davranışlar sergilemiş, firmalara sıcak eleştiriler yapmıştı.

1348139214_33.jpg
Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise Nokia'nın yetkili isimlerinden Chris Weber'in Twitter üzerinden yaptığı göndermeleri görebiliyoruz. Göndermelere biraz daha yakından baktığımızda Nokia'nın Windows Phone 8 ekosistemi için yeni çıkarttığı Lumia 820 ve 920 adlı telefonlarının renk düzeni ve dizaynının HTC'nin yeni çıkan telefonlarında kullanıldığını vurguladı.

1348139243_55.jpg
Sözlerinin devamında, neden Lumia'ların tercih edilmesi gerektiğini dile getirerek, yenilikçi PureView kamera ve Nokia Drive gibi uygulamaların tercih edilebilirliğini arttırdığını söylemeyi ihmal etmedi.

Yorumlar
4yhan
Nokia Sybian Os da kalmakta ısrar ettiği için piyasayı elinden kaptırdı. Bu saatten sonra kolay kolay da geri alamaz. Karşısında çok güçlü rakipler var. Telefonlarını severek ve hala kullandığım bir firma Htc buna bir örnek... Her ne olursa olsun ben Htc taraftarıyım ve bu hepte böyle olmuştur. Bugüne kadar Nokia alıp kullanmadım bile :)
Cevapla
4yhan
Önceki yorumda hiç nokia kullanmadım dedim evet ilk akıllı telefonum bile nokia değil Siemens SX 1 di :D bilmem kaç yılında :)
Cevapla
face
nokia 2000 tl ye satsın htc 600 e satar bizde htc alırız nasılsa aynı telefon hatta beats audio bile var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.