Güncel

Nokia ve Qualcomm 5G testlerini tamamladı

Nokia ve Qualcomm Technologies, 2019'da geniş çaplı 5G hizmetleri için standartlarla uyumlu altyapı ve cihazlar ile ekosistemi yönlendirdikçe operatör denemeleri de yapılmış olacak.


Nokia ve Qualcomm, resmi duyurusu aralıkta yapılan 3GPP 5G NR Sürüm 15 standardıyla uyumlu 3.5 Ghzve 28 Ghz yelpazelerinde birlikte işlerlik testlerini tamamladı. Bu testler piyasada bulunan Nokia AirScale baz istasyonunda ve Qualcomm’un cihaz prototiplerinde gerçekleştirildi.

Temelini New Radio'nun oluşturduğu 5G teknolojisinin ticarileştirilmesine odaklanan Nokia ve Qualcomm Technologies, testlerini Nokia'nın Oulu, Finlandiya'da bulunan mükemmellik merkezinde gerçekleştiriyor. Bu testler aynı zamanda 2018'de operatörler ile gerçekleştirilecek olan saha testlerinin de temelini oluşturacak. Nokia, Qualcomm ve içinde BT/EE, Deutsche Telekom, Elisa, KT, LGU+, NTT DOCOMO, Optus, SKT, Telia ile Vodafone Group'un bulunduğu operatörler, 5G NR teknolojisinin doğrulanması ve denenmesi için zaten birlikte çalışma kararı almış durumdalar. Bu testler, Nokia ve Qualcomm başarıyla sonuçlanan esnek 5G arayüz testlerini temel alacak ve geniş yelpazeye sahip olan 5G hizmetlerine ve çeşitli hizmete sokma senaryolarına destek olacak.

Qualcomm ve Nokia'nın 5G NR işbirliği ve yakın zamanda gerçekleştirilen testler hakkında Eylül 2017'de yaptıkları açıklama doğrultusunda Nokia ve Qualcomm, sektörü yönlendirmede yakından çalışıyor ve 2019'da gerçekleşecek olan geniş çaplı 5G hizmetlerine öncülük ediyor. Bu hizmete alımlar, 3GPP standardıyla uyumlu 5G altyapısını ve cihazlarını temel alıyor. Böylece ticari ağın özellikle Amerika, Çin, Japonya, Kore ve Avrupa'da tam vaktinde piyasaya sürülmesine olanak sağlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.