Güncel

NSA'ın Selfie planı!

ABD istihbarat servisi NSA'in, sosyal medya ve mesaj aracılığıyla paylaşılan fotoğrafları topladığı ortaya çıktı

NSA'ın Selfie planı!

Amerikan New York Times gazetesine göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, sadece telefon konuşmalarını ve elektronik postaları izlemekle yetinmiyor, her gün milyonlarca fotoğraf da topluyor. New York Times gazetesi, Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayanarak NSA'in gözetleme faaliyetlerinin bir başka boyutunu daha ortaya çıkardı.

1401739974_img20140602230746.jpg

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) yüz tanıma programlarında kullanmak üzere internet üzerinden milyonlarca fotoğrafı topladığı ortaya çıktı. NSA'in eski çalışanlarından Edward Snowden tarafından sızdırılan bilgilere göre kurum, özellikle selfie tarzında çekilmiş, yüzü gösteren fotoğrafları uydudan alınan fotoğraflarla mukayese ederek şüpheli gördüğü kişiler hakkında veri toplayabiliyor. NSA tarafından geliştirilen yazılım,

Söz konusu kişilerde olabilecek büyük değişiklikleri bile farkedebiliyor ve görüntülerin kime ait olduğunu buluyor. Uydudan elde edilen sakallı bir kişiye ait fotoğrafla internetten alınan sakalsız fotoğrafın aynı kişiye ait olduğu da belirlenebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.