Nvidia'nın RTX 40 Serisi 900 Watt güç ile sizi elektrik santrali bağımlısı yapacak!

Nvidia, iki PCIe 5.0 güç konektörüne ihtiyaç duyacak yeni bir canavar GPU üzerinde çalışıyor. Muhtemelen Ada Lovelace mimarisine dayanacak olan bir Titan RTX halefi olacak. Kullanıcıların bu kartı kullanabilmek için elektrik santraline ihtiyaçları olabilir.

Nvidia'nın RTX 40 Serisi 900 Watt güç ile sizi elektrik santrali bağımlısı yapacak!

Nvidia, yeni nesil üreteceği RTX 40 serisinde güçlü gereksinimleri talep edebilir. Bu kart için 900 Watt'lık güç gerekliliği konuşuluyor. Oyuncuların Nvidia'nın yeni nesil GPU'larını çalıştırmak için küçük bir elektrik santraline ihtiyaç duymayacağına dair hala bir umutları var.

RTX 3090 Ti ekran kartı ile Nvidia, güç sınırını 450 watt'a çıkararak Ampere mimarisinden alabildiği son performans almaya çalışmıştı. Bağımsız testlere göre, güç limiti daha makul bir rakam olan 300 watt'a ayarlandığında kartın şaşırtıcı derecede verimli olduğunu da ortaya koymuştu.

RTX 4000 serisi gücü 900 Watt üzerinden alabilir

Yeni nesil Ada Lovelace mimarisi hala gizemini koruyor, ancak bu mimari, söylenti kaynaklarının ne bekleyeceğine dair ipuçları vermesini engelleyemedi. Ünlü Twitter sızıntısıcısı @kopite7kimi'ye göre Nvidia, RTX 3090 Ti'yi birçok yönden gölgede bırakacak bir canavar GPU ortaya çıkarak.

Spesifik olarak şirketin, 900 watt'tan az olmayan bir TGP'ye, daha yüksek saat hızlarına ve 48 gigabayt GDDR6X belleğe sahip tam donanımlı bir AD102 GPU'yu test ettiği gösterdi. Test panosunun, tek bir konektörle gelen RTX 3090 Ti'nin aksine iki PCIe 5.0 x16 pinli güç konektörüyle birlikte geldiği bildiriliyor.

Nvidia'nın RTX 40 Serisi 900 Watt güç ile sizi elektrik santrali bağımlısı yapacak!

Bu, yıllardır beklenen ilk Nvidia Titan ürünü olabilir veya mühendislik numunelerindeki geçici yüklerin ve güç artışlarının yalnızca tek 16 pinli güç konektörü ile idare edilemeyecek kadar yüksek olduğunun bir göstergesi de olabilir. Referans RTX 4000 serisi anakartlar için sızdırılmış verilerde bunlara rastlanmıştı ve yalnızca birini içermekteydi.

Kopite7kimi sızıntıda, RTX 4000 serisinin geri kalanının Ampere öncüllerine benzer TGP derecelerine sahip olacağını söylüyor. Ancak daha da önemlisi, RTX 4080 16 gigabayt GDDR6X bellekle gelirken, RTX 4070 12 gigabayt GDDR6'ya sahip olacak. Bunlar yalnızca ön özelliklerdir ve bu nedenle bazı değişikliklere tabi olabilirler, ancak RTX 3000 serisine göre performans adına memnuniyetle karşılanacak bir gelişme gibi görünüyor.

GeForce RTX 4000 serisinin bu sonbaharda çıkması bekleniyor ve Yapay Zeka (AI) yardımıyla tasarlanan ilk Nvidia GPU'ları olabilirler. Bu arada, PSU üreticileri bu yeni nesil karta güç sağlamak için hazırlanıyorlar.