Güncel

Ocak ayı kira artış oranı belli oldu!

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2022 Ocak ayı kira artış oranı belli oldu. İşte 2022 Ocak ayı kira artış oranı.

Ocak ayı kira artış oranı belli oldu!

Yeni bir yıla girmemizle birlikte zamlar, maaşlar ve enflasyon oranı gibi konular gündeme gelmeye başladı. Bugün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının belli olması sonrasında kiralardaki zam oranı da kendini gösterdi. Kira sözleşmesini yenileyecek vatandaşlar, zamlı kira bedelini de bu şekilde öğrenmiş oldu.

Gözler bir süredir enflasyon oranının açıklanacağı güne odaklanmıştı. Bugün açıklanan raporlara göre TÜİK 2021 enflasyon oranını aylık %13.58 yıllık ise %36.08 olarak açıkladı.

Ocak ayı kira artış oranı belli oldu!

ocak kira

Buna göre kira artış oranı 17,71 olarak hesaplandı. Kira hesaplaması nasıl olacak diye düşünüyorsanız, işte Ocak 2022 kira artış hesaplama örneği:

Mevcut kira bedeli: 1.000 lira
Zam oranı: yüzde 19,60
Zam bedeli: 196 lira
Zamlı kira bedeli: 1.196 lira

Enflasyonun etkilerinin ilerideki günlerde kendini hissettirmesi bekleniyor desek yanlış olmaz. Zira son 19 yılın en büyük enflasyon zirvesine ulaşmış durumdayız. Hal böyle olunca da hayat standartının giderek düşmesi söz konusu olabilir. Enflasyonda oranı için yüzde 30 civarında bir rakam beklenirken açıklanan oran bunun çok daha üstünde karşımıza çıktı. Aralık ayında ekonomistler enflasyon oranının yüzde 30 civarında olmasını beklediklerini duyurmuşlardı. Ancak bugün açıklanan verilere göre enflasyon yüzde 36,1 konumuna gelmiş durumda. Bu ayki Merkez Bankası kararı ve FED kararları da ekonomiyi etkileyecektir.

Yorumlar
Bwrmuda Uçgeni
Birisi 100.000 lira aylık alsın biriside 2.000lira atylik alsin birisi 6 + yerden maas alsın biriside 1 küçük maaşa talim etsin.Adalet bumu ..????????
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.