Güncel

Okula gitmek zorunlu mu? MEB açıklama yaptı!

MEB şu sıralar en çok merak edilen soruya yanıt verdi. Okula gitmek zorunlu mu? İşte konuya ilişkin tüm detaylar.

Okula gitmek zorunlu mu? MEB açıklama yaptı!

Okulların Covid-19 pandemisi nedeniyle bir buçuk yılı aşkın süredir kapalı kalmasının ardından bugün yüz yüze eğitim başladı. Korona virüs tehlikesi henüz tamamen geçmemiş olsa da 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen bugün okulun ilk günü için ders başı yaptı.

Bir yandan pandeminin devam ediyor olması ile ilgili velilerin ve öğrencilerin aklında olan pek çok soruya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yanıt verdi.

Okula devam etmek zorunlu

Pandeminin geçtiğimiz dönemlerinde hibrit modelde okulların açıldığı zamanlarda okula katılım gönüllü idi ancak bu dönemde okullara devam etmek zorunlu. Milli Eğitim Bakanı “Özer Okullarımız tüm kademelerde haftada beş gün ve yüz yüze eğitimle açılıyor. Yüz yüze eğitime katılım zorunlu olacak. Ancak yönetmelikte tanımlı mazereti olanlar, Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa ait raporu olan öğrenciler ve CovId-19 tanılı veya temaslı olan öğrencilerimiz okula gelmeden EBA-TV ve dijital platformlar üzerinden derslerini takip edebilecekler.” dedi.

Kronik hastalığı olanlar mazeretli sayılacak

Bakan Özer’in bu konu ile ilgili açıklamaları şöyle: “Evden çıkması sağlığı açısından risk oluşturan ve buna dair sağlık kurulu raporu bulunan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere rehberlik ve araştırma merkezlerince alınan “evde eğitim” kararı doğrultusunda ders yılı boyunca il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün planlamasıyla evde eğitim hizmeti verilecek ve bu öğrenciler mazeretli sayılacak.

Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı e-nabız sistemindeki kronik hastalıklar listesinde yer alan hastalığa ait raporu olan öğrencilerle, korona virüs hastası ya da temaslısı olduğu için tedavi veya karantina sürecinde olan öğrenciler de mazeretli sayılacak. Bu öğrenciler TRT EBA ve EBA dijital platformu aracılığıyla eğitime evde devam edecek.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.