Güncel

Olimpiyatlar Doodle oldu

Olimpiyatlar Google anasayfasında Doodle oldu!

Olimpiyatlar Doodle oldu

Özel günlerde anasayfasında Doodle yayınlayan Google, bugün anasayfasında Olimpiyatlara özel Doodle yayınladı. Peki Olimpiyatlar nedir ne zamanlarda gerçekleşir?

Olimpiyat Oyunları veya kısaca Olimpiyatlar, Yaz ve Kış Olimpiyatları olmak üzere iki ayrı kategoride, dört yılda bir düzenlenen uluslararası çok sporlu bir etkinlik. 200'ün üzerinde ülkeyi temsil eden sporcula bu etkinliğe katılıyor ve en kapsamlı spor etkinliği olarak gerçekleşiyor.

1470376360_olimpiyat.jpg

Temelleri MÖ. 8. yüzyılda Olimpiya'da gerçekleştirilen antik oyunlara dayansa da modern oyunların ilki 1896 yılında, Pierre de Coubertin'in Uluslararası Olimpiyat Komitesini (kısaca IOC) kurması sonrasında gerçekleştirildi. 1924 yılında, kış sporları etkinliklerinin yer aldığı Kış Olimpiyatları düzenlenmeye başlandı. I. Dünya Savaşı sebebiyle 1916'daki oyunlar, II. Dünya Savaşı sebebiyle ise 1940 ve 1944'teki oyunlar gerçekleştirilemedi. Her iki etkinlik son olarak 1992'de aynı yıl içerisinde gerçekleştirildi ve 1994'te düzenlenen Kış Olimpiyatları ile birlikte iki etkinlik arasında ikişer yıllık fark oluştu.

Olimpiyat Oyunları kapsamında, toplamda 13.000'in üzerinde sporcu 400'den fazla kategoride mücadele etmektedir. Gerçekleştirilen mücadeleler sonunda, belli bir kategoride en iyi sırayı elde eden sporcu altın madalya ile ödüllendirilirken, ikinci ve üçüncü sıradaki sporcular sırasıyla gümüş ve bronz madalyanın sahibi olur.

Google, Doodle'ın yanısıra Olimpiyat araması yaptığınızda direkt ulaşabileceğiniz puan ve alınan madalyaları gösteren özel fikstür hazırladı.

1470376513_olimpiyatlar.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.