Ölmeden önce mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 11 maraton - Page 1

Hobbit/Yüzüklerin Efendisi maratonu:Neden gerekli: Bugün ana akıma gittikçe hakim olmaya başlayan "geek" kültürünün kurucu babalarından sayılabilecek J.R.R. Tolkien'in yazdığı, birçok geek'in kutsal kitabı Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'in uyarlaması üçer filminden oluşan altı filmlik epik bir hikaye olduğu için gerçekleştirilmesi gereken bir maraton.

Ne zaman: En iyisi, altı filmi ikişerli olarak günlere bölebileceğiniz üç gün ayırmak olsa da kendinizi zorlayıp bir haftasonunuzu Hobbit/Yüzüklerin Efendisi maratonuna ayırabilirsiniz.

Ne kadar sürüyor: Montajda kısaltılmamış versiyonlarını izlerseniz ~1200 dakika (~20 saat).

Kimle birlikte yapılabilir: Star Wars maratonunda önerdiğimiz gibi yanınızda en az bir bilen ile izlemeniz tavsiye edilir. Yalnız da tadı çıkar mı, çıkar.

Nasıl hazırlanılabilir: Eğer filmleri detaylı incelemek istiyorsanız ve kitapları henüz okumadıysanız en azından kitapların özetlerini okuyabilirsiniz. Tabii, kitapların hepsini okuyarak hazırlanmanız daha iyi olur.

Ölmeden önce mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 11 maraton - Page 2

Marvel Sinema Evreni maratonu:Neden gerekli: Ana akımı ele geçirerek çizgi romanı geniş kitlelerle buluşturan ve sevdiren Marvel Evreni filmleri günümüz popüler kültürüne ait bir kült haline geldi. Bu yüzden oturup tüm Marvel Evreni külliyatını izleyebilirsiniz. Farklı süper kahramanlık hikayelerini tek bir evrende ilk kez başarılı bir şekilde işleyebilen Marvel Evreni filmlerini tam da bu nedenle izlemelisiniz.

Ne zaman: Mümkünse en az 4 günlük bir tatilinizde tüm Marvel Evreni külliyatına vakit ayırmanız en mantıklısı.

Ne kadar sürüyor: 2015 sonu itibariyle, Ant Man'in de yayınlanmasıyla toplam Marvel Evreni filmlerinin sayısı 12'ye, süresi ise yaklaşık 1.500 dakika (25 saat)'ya yükselecek.

Kimle birlikte yapılabilir: Çizgi roman, özellikle Marvel hayranı birkaç arkadaşınızla birlikte bu kefyi sürmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl hazırlanılabilir: Filmlerden bir karakter listesi çıkarabilirsiniz. Hatta filmlerin çoğu zaten hali hazırda çizgi romanlarda yer almış hikayelerden uyarlama. Mesela Captain America: Winter Solider için aynı isimli çizgi roman serisinin en azından bir özetini okumaya gayret gösterin. Hatta maraton öncesinde Agents of S.H.I.E.L.D. ve Agent Carter'ı izleyebilirsiniz. Dilerseniz maratonun bir parçası bile yapabilirsiniz.

Ölmeden önce mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 11 maraton - Page 3

En sevdiğiniz dizi maratonu: Neden gerekli: Özellikle Lost, Battlestar Galactica, Tudors, Dexter, Breaking Bad gibi bol entrikalalı dizileri seviyorsanız, bir kez daha baştan sona daha farklı bir gözle izleme, detaylara daha fazla odaklanma imkanınız olacak. Kesinlikle en az ilk izlemeniz kadar, ama daha farklı bir zevk alacaksınız.

Ne zaman yapmalı & ne kadar sürer: İzlemeyi düşündüğünüz dizinin kaç sezon olduğuna ve sezon, bölüm uzunluklarına göre değişir. Yine de garanti olması açısından en az bir hafta ile 10 gün arası hayatınızı bu dizilere ayırmanız gerek.

Kimle birlikte yapılabilir: Seçtiğiniz diziyi daha önce izlememiş ama izlemek isteyen bir arkadaşınızı bulabilirseniz, diziyi ilk kez izleyen bir insanı gözlemleme şansınız da olur. Sırf eğlenmek için kendi tepkilerinizi hatırlayıp karşılaştırma yapabilirsiniz.

Nasıl hazırlanılabilir: Hazırlık süreci de maratonunu gerçekleştireceğiniz diziye göre değişiklik gösterir. Bu yüzden bir dizi maratonunda en çok hem haftalık hem de günlük plan yapmak işlerinizi kolaylaştırır.

Ölmeden önce mutlaka gerçekleştirmeniz gereken 11 maraton - Page 4

En sevdiğiniz bilgisayar oyunu serisi maratonu: eden gerekli: Hayatınızın bir noktasında, ki bu yakın zaman da olabilir, mutlaka tutulduğunuz ve devamı gelen bir bilgisayar oyunu olmalı. Bu yaşınıza göre Super Mario Bros. da olabilir Skyrim de... Ya da belki bir MMO'da günler sürecek bir raid maratonu düzenleyebilirsiniz. Bir oyun maratonunun neden gerekli olduğu ise çok basit değil mi? Eğlenmek için!

Ne zaman yapmalı & ne kadar sürer: Seçtğiniz oyuna göre değişiklik gösterse de oyun maratonu en az 3-4 gün ayrılması gereken bir etkinlik. Bu nedenle uzun süreli bir tatilinizin birkaç gününden fedakarlık etmeniz gerekebilir.

Kimle birlikte yapılabilir: Eğer bir MMO oynayacaksanız tabii ki kimyanızın uyuştuğu arkadaşlarınızı seçmeniz en mantıklısı. Ama tek kişilik oyunlarda, eğer sizi oynarken izlemekten çok keyif alan bir arkadaşınız yoksa, yalnız olmanızı tavsiye ederiz.

Nasıl hazırlanılabilir: Maratonunu gerçekleştireceğiniz oyunları uzun süredir oynamıyorsanız maraton öncesi biraz alıştırma yapabilirsiniz. Ayrıca oyunlarda kısa hedefler koyabilirsiniz (örnek: ilk gün ilk oyunun 3. bölümünü bitirmek).

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.