Ölmekte olan 9 dünya harikası

Doğal ve tarihi birçok turistik site, özellikle yoğun turist ziyareti nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Buna küresel ısınma vb. etkenlerin de eklenmesiyle gezegenimiz çok önemli kayıplar vermek üzere. İşte belki de yakında olmayacak 9 dünya h

Çin Seddi: 2 bin kilometrelik bir alanı kaplayan bu dünya mirası, erozyon ve insanların verdikleri zararlar nedeniyle zor günler yaşıyor. Seddin yüzde 30'luk bölümünün büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

Dünyanın en büyük resif sistemi olan Büyük Set Resifi'nin iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle 2050'de yok olacağı tahmin ediliyor.

Kamboçya'daki tarihi Angkor Wat bölgesi, artan turist ilgisi nedeniyle zor günler yaşıyor. Turistlere sınırlama getirilmezse bu bölge de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Vatikan'daki Sistin Şapeli'nin tavanı Michelangelo'nun birbirinden müthiş eserlerini taşıyor. Ancak şapele çok sayıda turist alınması nedeniyle eserler yıpranmaya başladı. Bu nedenle yeni bir havalandırma sistemi şapele entegre edildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.