On etkileyici fotoğraf ve öyküsü - Page 1

Otsuchi'de Gelecekten Anılar - Alejandro Chaskielberg
Geçmişte jüri ödülüne layık görülen bu fotoğraf dalgaların yıkıcı gücünü sergiliyor. 2011'de Japonya'yı vuran tsunaminin üzerinden bir buçuk yıl geçtikten sonra çektiği fotoğrafta Chaskielberg, Japonya'nın Otsuchi bölgesi sakinlerini denizin fırlatıp attığı kişiler şeklinde görüntülemiş adeta. Fotoğrafta aynı ailenin dört üyesini evlerinin yıkıntıları içinde görüyoruz.

On etkileyici fotoğraf ve öyküsü - Page 2

Nilin - Cris Toala Olivares
Doktor kökenli fotoğrafçı Olivares genellikle yanardağları ve Hollanda, Almanya ve Danimarka'da gel git bölgelerini görüntülemesiyle biliniyor. Fakat belgesel fotoğraf dalında ödül alan bu eserinde, Batı Şeria'daki Nilin köyünde bir gösteri sırasında İsrailli askerlerin attığı göz yaşartıcı gaz bombalarını görüntülemişti.

On etkileyici fotoğraf ve öyküsü - Page 3

İran'da Eşcinsel Yoktur - Laurence Rasti
İsviçreli fotoğrafçı Rasti, İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde yaptığı konuşmayı hatırlatıyor: "İran'da sizin ülkenizdeki gibi eşcinsellik yok." İran'da eşcinsellik hala ölüm cezası verilen bir suç olarak görülüyor.
"Bu insanların tek seçeneği ülkeden ayrılmak, eşcinselliklerini saklamak ya da yasaların tolerans gösterdiği ama hastalık olarak görülen transseksüelliği seçmek" diyor Rasti.
Rasti, Denizli'de yaşayan İranlı eşcinsel çiftlerin fotoğraflarını çekti. "Yüzlerce İranlı eşcinsel mülteci, cinsiyetlerini serbestçe yaşamayı umarak gittikleri ülkede yerleşmeyi beklerken hayatlarını askıya alıyor" diyor. Rasti fotoğraflarında ilginç kamuflajlar kullanarak onları görünmeyecek şekilde resmediyor.

On etkileyici fotoğraf ve öyküsü - Page 4

IŞİD - Asger Ladefoged
Avrupa'daki mülteci krizi ve terör saldırılarının yanı sıra Suriye, Irak ve Ukrayna'daki savaşı da belgeleyen Danimarkalı fotoğrafçının bu eseri, açık kategori dalında ödül alan tek fotoğraf oldu. Ladefoged , fotoğraftaki Ahmad adlı kişinin IŞİD üyesi olduğunu ve Şubat 2015'te Kürt YPG milisleri tarafından Suriye'nin kuzeydoğusunda yakalandığını söylüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.