Güncel

Önde gelen firmalar ikinci çeyrekte ne kadar akıllı telefon satabildi?

Önde gelen akıllı telefon üreticileri 3 aylık zaman diliminde ne kadar akıllı telefon satabildi?

Önde gelen firmalar ikinci çeyrekte ne kadar akıllı telefon satabildi?

Pazar araştırma şirketleri TrendForce ve Canalys'nin yayınladıkları raporlara göre 2016'nın ikinci çeyreğinde ne kadar akıllı telefon satıldığı belirlenmiş durumda.

TrendForce'un yayınladığı rapora göre toplam akıllı telefon satış sayısı 314.5 milyon kadar.Pazar payı olarakta Samsung %24.5 oranla lider konumda.

Raporla birlikte yayınlanan tabloda Samsung'un pazar payı oranına göre 2. çeyrekte 77.1 milyon akıllı telefon sattığı bilgisi çıkarılabilir.Bununla birlikte şirketin ilk çeyreğe oranla %3.5'lik bir düşüş yaşadığı görülüyor.

Pazar Payı Oransal Tablosu
İkinci sırada yer alan Apple'ın ise pazar payının %0.6 oranında artış gösterdiği görülüyor.Tabloya göre 2. çeyrekten itibaren Apple akıllı telefon pazar payının %15.1'lik kısmını elinde bulundurmakta.Pazar payı oranını göz önüne alırsak Apple'ın 2. çeyrekte 47.5 milyon iPhone sattığı bilgisi çıkarılabilir.
Üçüncü sırada ise %9.2'lik oranla Çinli üretici Huawei yer alıyor.Yine orana göre Huawei 2. çeyrekte 28.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş durumda.Tablonun devamında ise OPPO, LG, BBK/Vivo ve diğer akıllı telefonların pazar payı yüzdelerini inceleyebilirsiniz.

Diğer pazar araştırma şirketi Canalys'ın yayınladığı rapora göre ise Samsung 80 milyon civarında akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi.Apple ise 40 milyon satışla ikinci sırada yer alıyor.Üçüncü sırada ise 31 milyon cihaz satışıyla Huawei yer almakta.

Araştırma şirketlerinden gelen bilgiler dışında bazı üreticilerin yaptığı açıklamalar da var.
Apple'ın CEO'su Tim Cook bugün şirketin ilk üretildiğinden bu yana 1 milyarıncı iPhone'unu sattığını duyurdu.iPhone satışları 6 aydır düşüşte olsada 9 farklı jenerasyonda 1 milyar satış büyük bir başarı.
LG ise 2. çeyrekte 13.9 milyon akıllı telefon sattığını açıkladı.İlk çeğreğe göre %3 oranında artış yaşansa da LG G5 satışlarının etkisiyle 132.1 milyon dolar operasyon zararı gerçekleşti.Şirketin ikinci çeyrekteki toplam faaliyet karı ise 503.1 milyon dolar.Bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla %140 artış anlamına geliyor.Şirket 3. çeyrekte duyuracağı yeni üst seviye akıllı telefonundan ise oldukça umutlu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.