Güncel

Operatörlerden Avcılar Belediyesi ile ilgili açıklama

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone son günlerde Avcılar Belediyesi sınırları içinde yaşanan baz istasyonu sorunu ile ilgili ortak açıklama yaptı.


Baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğu iddiaları zaman zaman farklı sorunlara yol açıyor. Son günlerde Avcılar Belediyesi ile Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom arasında yaşanan baz istasyonu gerilimi operatörlerin açıklama yapmalarına sebep oldu.

Operatörlerden Avcılar Belediyesi ile ilgili açıklama

Geçtiğimiz günlerde bu bölgede yaşayan abonelerini iletişim sorunu olabileceği ile ilgili SMS göndererek bilgilendiren operatörler şimdi de ortak açıklama yaptı. İşte operatörlerin Avcılar Belediyesi ile ilgili yaptıkları açıklama:

Son günlerde Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde yıllardır hizmet sunan, ilgili kamu kurumları tarafından sürekli denetlenen baz istasyonlarına yönelik Avcılar Belediyesi tarafından yapılan hukuksuz müdahaleler (baz istasyonlarının tahribi, kablolarının kesilmesi gibi yöntemlerle) sonucunda binlerce vatandaşımız internet, ses ve SMS hizmetlerini alamaz durumda bırakılmıştır.

Anayasamızın 22. maddesinde “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir” ibaresiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü ve bir kamu hizmeti niteliğindeki haberleşme hizmetini bazı rant hesapları uğruna engellemeye yönelik bu girişimlere karşı hukuki adımlar kararlılıkla atılmakta olup telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara mahal bırakılmaması adına Devletimizin ilgili tüm kurumlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

İrademiz dışında gelişen ve vatandaşlarımızı mağdur eden bu sorunun süratle çözülmesini umuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Operatörler SMS ile bilgilendirme yaptı:

Yaşanan sorun sebebiyle Turkcell ve Türk Telekom abonelerine SMS göndererek konuyla ilgili bilgi vermişti. Turkcell gönderdiği mesajda şunları belirtti:

Avcılar ilçesinde yer alan baz istasyonlarına Avcılar Belediyesi tarafından yapılan müdahaleler nedeniyle kesintiler yaşanabilmektedir. Tüm operatörlerin sinyal seviyeleri ve hizmet kalitelerini olumsuz sekil de etkileyen bu sorunun giderilmesi için yasal girişimlerde bulunulmuştur. Elimizde olmayan sebeplerle yaşayabileceğiniz olumsuz deneyim için üzüntülerimizi bildiririz.’

Türk Telekom ise 4 Ağustos 2018 tarihinde abonelerine SMS göndererek aşağıdaki bilgilendirme mesajını paylaştı:

Avcılar'daki baz istasyonlarına, Avcılar Belediyesi tarafından yapılan müdahaleler nedeniyle kesintiler yaşanmaktadır. Tüm operatörlerin sinyal seviyelerini ve hizmet kalitelerini olumsuz etkileyen bu sorunun giderilmesi için yasal girişimlerde bulunulmuştur. Elimizde olmayan sebeplerle yaşanabilecek olumsuz deneyim için üzüntülerimizi bildiririz.

Konuyla ilgili olarak Avcılar Belediyesi Başkanı Handan Toprak Benli dün akşam Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Benli mesajında Sağlığa ve imara aykırı, ruhsatsız baz istasyonları ile mücadele ettiklerini belirtti: 

Öte yandan Avcılar Belediyesi resmi Twitter hesabından da benzer bir paylaşım yapılarak konuyla ilgili açıklama yapıldı:

Görünen o ki zaman zaman alevlenen operatör-belediye baz istasyonu savaşları bu sefer İstanbul Avcılar'da yaşanıyor. Umarız bu sorun en kısa zamanda çözülür ve o bölgede yaşayan vatandaşlarımız hizmet almaya devam ederler. 

Yorumlar
Timmy
Bunlar değil miydi Atatürk posterinin arkasında baz istasyonu saklayan? Şimdi operatörlerden para iste vermeyince barbarlık yap ne güzel! Bunlara kalsa HES'leri de yıkarlar elektriksiz kalırız. Sağlığa zararlı diye baz istasyonunu yıkar evde WiFi modem kullanır akıl fukaraları. Bu zihniyetteki insanlara böyle rezil hizmet müstehak önce sokakları temizlesinler leş gibi malum belediyelerin bölgeleri.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.