Ortaçağ hakkında bilmediğiniz rahatsız edici gerçekler - Page 1

Ortaçağ boyunca soluk ten rengi feminenliği temsil ediyordu. Kadınlar solgun renkli bir tene sahip olabilmek için, içindeki kurşun ile cildi zehirleme tehlikesine rağmen beyaz pudra kullanıyorlardı. Bazı kadınlar ise güzellik uğruna kollarında açtığı kesiklerle kanlarını akıtarak beyaz bir tene ulaşıyordu.

Ortaçağ hakkında bilmediğiniz rahatsız edici gerçekler - Page 2

Ortaçağ’da da berberler yoğun insanlardı. Kişisel bakım hizmetlerinin yanı sıra küçük cerrahi müdahaleler ve diş “hekimliği” de yapıyorlardı. Bu ekstra hizmetlerin reklamını yapan berberler kırmızı beyaz bir halıyı dükkânlarının dışına astıkları bir çubuğa sararlardı.

Ortaçağ hakkında bilmediğiniz rahatsız edici gerçekler - Page 3

İnsan dışkılarının olduğu lazımlıklar sokakta yürüyen köylülerin başına yağdırılıyordu. Lazımlıklar sokakların altında bulunan genel kanallara atılıyordu.

Ortaçağ hakkında bilmediğiniz rahatsız edici gerçekler - Page 4

Ortaçağdaki “bilim adamları” doğum kontrol konusunda ilginç teorilere sahiplerdi. 13.yy’da “gelincik testisi tılsımı” takanların hamile kalmayacağı söyleniyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.