Güncel

Otomobil kategorisinin yıldızları belirlendi!

YILDIZÖLÇER araştırmasına, İstanbul’da yapılan oldukça kapsamlı bir kalitatif araştırma ila başlandı.

Otomobil kategorisinin yıldızları belirlendi!

Bir sonraki aşamada Türkiye kent kesimini temsil eden 16 yerleşim yerinde (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Samsun, Tekirdağ, Trabzon)  A-B-C1-C2 sosyo ekonomik gruplara mensup 18 yaş ve üzeri 1000 tüketici ile yüz yüze görüşme gerçekleştirildi.

Kantitatif görüşmelerin ilk yarısı Haziran, ikinci yarısı ise Aralık 2011’de yapıldı.  Bu rapor iki saha çalışmasının bütünleşmiş edilmiş sonuçlarını yansıtıyor…

Modelin kökeni, M.A.R.K.A. Reklam Ajansının başkanı Hulusi Derici’nin markalama ve pazarlama felsefesi olan “Yıldız Stratejileri”ne dayanıyor.

Ajansın araştırma direktörü Feray Şansal bu felsefeyi bir araştırma modeline dönüştürdü ve araştırmanın veri toplama aşamasını uzman profesyonellerle işbirliği yaparak gerçekleştirdi.

Kalitatif bölümün verileri KALİTA ‘nın İstanbul’da gerçekleştirdiği 10 grup toplantısından, kantitatif bölümün verileri SAM araştırma şirketinin gerçekleştirdiği 1000 anketten alındı.

Datadan bilgiye geçiş aşamasının sorumluluğunu, çok değişkenli veri analizinin uzmanı  Serkan Ceran üstlendi.

YILDIZI PARLAK OTOMOBİL MARKALARI

(Türkiye kent kesimi geneli)

Araştırma sonuçlarına göre, büyük ve parlak markalar platformunda otomobil kategorisinden sadece iki marka yer alıyor:  VW ve Toyota...

VW kendi kategorisinin yıldızı en parlak markası.  Ancak, yıldız parlaklık puanına kategoriler genelinde bakıldığında kapsanan 87 marka arasında 14. sırada yer aldığı gözleniyor.

Toyota otomobil kategorisindeki yıldızı en parlak ikinci marka olmakla birlikte VW ile arasında parlaklık puanı açısından ciddi bir fark var. Nitekim markalar genelinde de 30. sıraya konumlanmış olduğu görülüyor.

VW’in diğer otomobil markalarından daha parlak bir yıldıza sahip olmasının gerisinde samimiyet ve güven var. Yıldızının daha fazla parlamasının önündeki en büyük engel ise “yenilikçi” bir marka olarak algılanmaması.

Toyota başarılı iletişimi ile gündemlere girdiği ve gündemde kalmayı başarabildiği için marka yıldızını otomobil kategorisindeki birçok markadan daha fazla parlatabilmiş, ama hala önünde alınması gereken yol var.

Tüketici ilgisinin en yoğun olduğu kategorilerden birisi olmasına rağmen otomobil markaları arasında sadece 2 tanesinin büyük ve parlak yıldız platformunda yer alması kategoride yeni parlak yıldızlara yer olduğunun ve hatta ihtiyaç duyulduğunun göstergesi…

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE YILDIZ PARLAKLIKLARI

OTOMOBİLDEKİ SIRALAMA

MARKALAR

TÜM KATEGORİLERDE SIRALAMA (87 Marka)

1

VW

14

2

TOYOTA

30

3

FORD

40

4

RENAULT

44

5

PEUGEOT

47

6

HONDA

52

7

HYUNDAI

59

8

NİSSAN

61

9

FIAT

67

10

CHEVROLET

68

11

KIA

69

Baz: Türkiye kent kesimi geneli, AB,C1,C2 sosyo ekonomik gruplara mensup 18 yaş üstü tüketiciler

Yıldız parlaklık puanı açısından bakıldığında gerideki otomobil markalarının (yıldız parlaklığına yol açan nedenler farklı olmakla birlikte) 4 grup oluşturduğu gözleniyor.

-       Renault - Peugeot

-       Honda

-       Hyundai - Nissan

-       Fiat - Chevrolet - Kia

GERİDEN GELEN MARKALARDAN HANGİSİNİN POTANSİYELİ DAHA YÜKSEK?

YILDIZÖLÇERTM markalara yönelik analizlerini 2 farklı platformda gerçekleştiren bir model... Bu sayede bir yandan  ülke genelinde yıldızı en büyük ve parlak markaların başarı nedenlerini incelerken,  diğer yandan her markayı sadece kendini tanıyanlar arasında gözlem altına alarak potansiyeli yüksek markaları kolayca teşhis ediyor.

MARKALARA YAKINDAN TANIYANLAR ARASINDA YILDIZ PARLAKLIKLARI

OTOMOBİLDEKİ SIRALAMA

MARKALAR

1

VW

2

KIA

3

HONDA

4

TOYOTA

5

CHEVROLET

6

NISSAN

7

PEUGEOT

8

FORD

9

HYUNDAI

10

RENAULT

11

FIAT

Baz: Markaları yakından tanıyan tüketiciler arasında

YILDIZÖLÇERTM modelinin, yukarıdaki listeye getirdiği yorum şöyle:

KIA, HONDA ve CHEVROLET markaları, sahip oldukları potansiyeli bugüne kadar yeterince değerlendirememiş markalar…Farklı pazarlama ve iletişim stratejileri ile kendilerini yakından tanıyan tüketici sayısında artış yakalayabilirlerse başarılı yıldız savaşçıları arasına girebilirler.

YILDIZÖLÇERTM araştırması her yıl periyodik olarak tekrarlanacak… Her yeni dönem ölçümlemesinde, araştırma kapsamına alınan kategori ve marka sayısının arttırılması planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.