Otomobil satışında büyük artış! Kapış kapış otomobil satıldı!

Otomobil pazarında, 2021 Ocak ayı için, %60,6 oranında bir artış gerçekleştiğini açıklayan Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD, bir ay içerisinde 43 bin 728 araç satıldığını belirtti.

Otomobil satışında büyük artış! Kapış kapış otomobil satıldı!

Bilindiği gibi araba kredilerindeki faiz düşürülmüştü. Bunun üzerine otomobil piyasasında 2020’nin Temmuz ayından bu yana bir yükseliş yaşanıyor. ODD’nin yaptığı açıklamaya göre yılın ilk ayında da otomobile olan ilgi devam etti. Dolayısıyla bu ilgi araç satışlarına da olumlu açıdan yansımış oldu. Araç satışlarında neredeyse %61’e varan artış gözlemlendi.

Otomobil pazarında, 2021 Ocak ayı için, %60,6 oranında bir artış gerçekleştiğini açıklayan ODD, 2021 Ocak ayında toplamda 43 bin 728 aracın satıldığı belirtildi. Bu araçların 35 bin 358’i otomobil iken, 8 bin 370’in de hafif ticari araç olduğu ODD tarafından açıklandı. Pandemi dolayısıyla birçok sektörde olduğu gibi otomobil sektöründe de hayli düşüş yaşanmıştı. Ancak bu durumun günden güne değiştiği ve piyasanın rahatladığı belirtildi. 

Yılın ilk ayının kazananları PSA Türkiye ve Doğuş Otomotiv oldu

Otomobil satışında büyük artış! Kapış kapış otomobil satıldı! - Resim : 1

ODD’nin verilerine göre  7 farklı otomobil markasının distribütörlüğünü yapan  Doğuş Otomotiv, Aralık 2020’ye göre %6,9 oranında artış gösterdi. Peugeot, Citroen ve Opel gibi markalara ev sahipliği yapan PSA Türkiye'nin pazar payı ise bir önceki aya göre %2.6 arttı.