Güncel

Otomobil satışları yüzde 4.6 geriledi!

Ocak ayı Fiat Chrysler (FCA), Ford ve Volkswagen'in öncülüğünde geçen yıla göre yüzde 4.6 geriledi.

Otomobil satışları yüzde 4.6 geriledi!

Satışların azalmasında euro bölgesi ekonomilerindeki ivme kaybı ile İngiltere’nin AB’den ayrılması ve uluslararası ticaret gerilimlerinin tüketici güveninde yarattığı kayıp etkili oluyor.

Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkelerinde satılan otomobil sayısı, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre geçen yılki 1.25 milyon adet seviyesinden 1.2 milyona indi. FCA’nın satışları yüzde 14.9, Ford’unkiler yüzde 6.6, Volkswagen’in satışları yüzde 6.4 azaldı.

Otomobil satışları yüzde 4.6 geriledi!

Nissan’ın satışları da yüzde 24.7 geriledi. Satışlardaki bu daralma Eylül ayında devreye giren yeni motor ve emisyon düzenlemesini (WLTP) izliyor.

WLTP nedeniyle araç üreticileri sertifikasyonu tamamlanmayan bazı modellerin satışını durdurdu. Avrupa’da araç satışları WLTP kuralları devreye girmeden önceki ay keskin şekilde yükseldikten sonra her ay düşüş kaydetti.

Peki ya Türkiye'nin haline bakacak olursak? Değişken döviz kurları, artan vergi oranları, gelişen teknolojiler, yükselen maliyetler, lojistik sorunlar derken özellikle ülkemizde sıfır km otomobil fiyatları inanılması güç bir noktaya ulaştı. Sıfır araba almak isteyen sürücüler artık kıvranacak hale gelmiş durumda.

Örnek verecek olursak; 68 bin 700 TL'den satılan Opel Corsa bugün satın almak istediğinizde 102 bin 900 TL'ye gelen fiyatıyla dudak uçuklatıyor adeta. Bunun dışında en eski otomotiv markalarından biri olan Renault, en ucuz sıfır Renault otomobilini minimum 97. 900 TL'den satışa sunmuş durumda.

Birçok marka sadece binek otomobillerine değil, aynı zamanda hurda araç teşviki için uygulanan ÖTV indirimli fiyatlara da zam yaptı. Daha önce hiç araba kullanmamış ya da 16 yaşından daha eski arabası olmayan kişiler de hurda araç teşvikinden faydalansalar bile ortaya çıkan fiyatlandırma cep yakacak cinsten adeta.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, Ağustos 2018 raporunda Ağustos 2017’ye kıyasla binek otomobil satışlarının yüzde 50’den daha fazla azaldığını açıklamıştı.

Yorumlar
Fuzuli
Şaşırdık desek şaşırırdınız herhalde🙃
Cevapla
Ömer
Yalan haber alımlar %60 düştü ekonomi battı kimse kendini kandırmasın seçim geçince göreceksiniz anya konya nerde
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.